Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Ludzkie kroki źródłem energii

Data: 2007-08-16
Dwaj absolwenci wydziału architektury i planowania przestrzennego z Massachusetts Institute of Technology pracują nad rozwiązaniem pozwalającym na czerpanie energii z ruchu pieszych, tzw. "Crown Farm". Ten nietypowy pomysł mógłby znaleźć zastosowanie w takich miejscach jak np. główne przejścia na dworcach kolejowych, czy centrach handowych, gdzie nasilenie ruchu na stosunkowo małym obszarze jest duże.

Istotą technologii "Crowd Farm" jest zamiana naelektryczność energii mechanicznej wytwarzanej przez poruszających się chodnikami czy podskakujących na koncertach muzycznych ludzi. Najważniejszym elementem pozwalającym na produkcję energii elektrycznej z ruchu pieszych jest specjalne podłoże, tzw. responsive sub-flooring system, czyli reagujący na wibracje wywołane ruchem pieszych system zainstalowany pod powierzchnią, po której poruszają się ludzie. Wykonane jest ono ze specjalnych bloków uginających się lekko pod naciskiem ludzkich kroków. Podczas ruchu bloki ocierają się o siebie generując energię na zasadzie podobnej do działania dynama w rowerze.

Zastosowanie rozwiązania Crowd Farm w domach byłoby nieopłacalne. Pomysłodawcy technologii wyjaśniają, że człowiek stawiając jeden krok wytwarza energię pozwalającą na zapalenie się dwóch 60 watowych żarówek jedynie przez ułamek sekundy. Ale już tłum poruszających się ludzi byłby w stanie wytworzyć energię mogącą poruszyć pociąg przez sekundę.

Technologia "Crowd Farm" bazuje na standardowych elementach, które jednak na tym etapie projektu są kosztowne w produkcji. W razie uruchomienia produkcji masowej elementy te będzie można łatwo zamienić tańszymi w produkcji częściami. W założeniu konstruktorów "Crowd Farm" nie będzie miał postaci maty, która mogłaby być rozwijana w dowolnym miejscu, będzie raczej technologią zintegrowaną z nowymi systemami w budownictwie.

Konstruktorzy proponują, aby wytworzona w ten sposób energia elektryczna służyła m.in. do celów edukacyjnych, np. do oświetlania znaków informujących o działaniu w danym miejscu takiego systemu.

Zaprezentowana przez studentów MIT wersja pokazowa technologii "Crowd Farm" to wykorzystujące to samo rozwiązanie krzesło. Podczas siadania ciężar ciała wprawia w ruch koło zamachowe, które następnie napędza prądnice pozwalając na zapalenie się czterech diod LED.

Źródło:
energetyka.xtech.pl
web.mit.edu
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe