W drugim tygodniu sierpnia br. nastąpił rozruch największego w centralnej Polsce zespołu elektrowni wiatrowych (30MW), na górze Kamieńsk (powiat Radomsko).
Prace ostatnich testów i uruchamiania turbin wiatrowych następowały równolegle z trwającymi w Bełchatowie obchodami Dni Energetyka 2007.
Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk jest własnością należącego do bełchatowskiej elektrowni Elbisu Sp. z o.o. oraz Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A., którymi zarządzają Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
- Przekazanie do eksploatacji farmy wiatrowej nastąpi około połowy września br. Obecnie trwają prace przy dokumentacji do odbioru końcowego - informuje Zbigniew Czerwiński, Wiceprezes Zarządu Elektrowni Wiatrowej Kamieńsk Sp. z o.o.
Na szczycie usypanej przez bełchatowską kopalnię góry Kamieńsk, której wysokość względna wierzchowiny wynosi ok. 150 - 170 m (otoczenie góry znajduje się 220 m n.p.m.), usytuowano 15 turbin wiatrowych o łącznej mocy 30MW.
- Turbiny posadowione zostały na wysokości 500 m n.p.m., gdzie wieją wiatry górne, zupełnie inne, niż te na dole - mówi Mateusz Gawdzik, dyrektor kamieńskiej inwestycji w spółce Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk.
Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk
ENERCON turbina E-70
Farma wiatraków z Elektrownią Bełchatów na horyzoncie
- Pomysł usytuowania elektrowni wiatrowej w Kamieńsku sięga końca lat 90. i spółki Termall w Bełchatowie - informuje Mateusz Gawdzik.
To jej pracownikiem pod koniec lat 90. był Mateusz Gawdzik, pilot i członek piotrkowskiego aeroklubu. Zauważył, że na lotnisku, które znajduje się na szczycie kamieńskiego wzniesienia, są duże problemy z lądowaniem i startem, a przyczyną jest silny, południowy i południowo – zachodni wiatr. Zainteresował sprawą szefów Termall-u, którzy zdecydowali, że warto wykonać pomiary, a jeśli te się powiodą, to naturalne będzie postawienie tam elektrowni wiatrowej.
Badania rozpoczęły się w 2001 r., dwa lata później powołano spółkę celową.
W czerwcu 2006r. rozpoczęto budowę farmy wiatrowej, która pierwotnie miała zostać oddana do eksploatacji w czerwcu 2007 roku. Opóźnienie 3-miesięczne wystąpiło z powodu wadliwych kabli, które na niektórych odcinkach nie posiadały odpowiedniej powłoki izolacyjnej.
Od lutego na Górze Kamieńsk ustawiono 15 wiatraków, model E-70 (Enercon), łącznie kosztem 32 mln euro. Każda z turbin waży 300 ton (wraz z fundamentem), ma 85 metrów wysokości, a jedno ramię wiatraka to 40 m.
Nad stroną techniczną czuwają specjaliści z Niemiec (ENERCON GmbH), którzy dostarczają elementy i biorą udział w montażu.
- Kamieńskie urządzenia należą do najnowocześniejszych na świecie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii opatentowanych przez inżynierów Enercon-u – mówi Zbigniew Czerwiński.
Energia pochodząca z wiatraków włączona jest w sieć dystrybucji energii Zakładu Energetycznego Łódź – Teren S.A. Będzie ją także sprzedawać Internetowa Platforma Obrotu Energią Elektryczną należąca do Elbisu.
Redakcja portalu pragnie podziękować Panu Zbigniewowi Czerwińskiemu oraz Panu Mateuszowi Gawdzikowi za spotkanie, udzielone informacje oraz umożliwienie zwiedzenia Elektrowni Wiatrowej Kamieńsk.
Elektrownia zaprojektowana na wszystkie zakresy siły wiatru. Jest stawiana na wybrzeżu, jak i w głębi lądu w różnych wariantach wysokości masztów (do 113 m) budowanych ze stalowej rury i gotowych elementów betonowych.
Moc nominalna: 2000 kW
Średnica wirnika: 71 m
Wysokość do piasty: 58 - 113 m
Minimalna prędkość wiatru: 2,5 m/s
Optymalna prędkość wiatru: 13,5 m/s
Maksymalna prędkość wiatru: 28 – 34 m/s
Łopaty wirnikowe firmy ENERCON
Nowa koncepcja łopaty wirnikowej firmy Enercon wyznacza nowe możliwości w zakresie wielkości przychodu, poziomu emisji hałasu oraz minimalizowania ciężaru urządzenia. Dzięki zmienionej geometrii, łopaty wykorzystują również wewnętrzną część powierzchni, co powoduje istotny wzrost poziomu sprawności. Ponadto nowe łopaty są mniej podatne na turbulencje i gwarantują równomierny opływ na całej długości profilu łopaty.
Napęd bezpośredni
Logika systemu napędu elektrowni wiatrowych ENERCON jest następująca: niewielka ilość obracających się elementów redukuje obciążenie mechaniczne i podwyższa żywotność urządzenia. Nakłady na remonty są ograniczone (m. in. mniej elementów trących, brak konieczności wymiany oleju) i spadają koszty eksploatacji. Piasta śmigła i generator pierścieniowy są połączone ze sobą bezpośrednio bez przekładni jako całość. W porównaniu poprzednimi urządzeniami przekładniowymi, w obecnych elektrowniach ENERCON-u są jedynie dwa wolnoobracające się łożyska walcowe.
Generator pierścieniowy firmy ENERCON
W całym systemie bezprzekładniowym generator pierścieniowy odgrywa najważniejszą rolę. Zapewnia on równomierny dopływ energii. Powolne obroty niewielu ruchomych komponentów zapewniają małe zużycie materiałowe.
W odróżnieniu od poprzednich generatorów asynchronicznych, generator pierścieniowy ENERCON prawie nie zużywa się mechaniczne i gwarantuje długą żywotność urządzenia. Zapobiega to żmudnym naprawom i związanym z tym przestojom.
Zdjęcia zamieszczone w artykule wykonał Łukasz Rembowski, Rafał Badek, Bartosz Misiaczyk a także część pochodzi ze stron internetowych www.ewk.pl oraz www.enercon.de