Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Biopaliwa a zasoby wody

Autor: Rembowski Łukasz (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: szczesniak.pl
Data: 2007-08-16
Ostatnio to już wszyscy – od George'a Busha do prezydenta Brazylii, od Europy do Indonezji – chcą rozwiązać "problem braku ropy" - poprzez biopaliwa. Aby zmniejszyć uzależnienie od państw zbójeckich czy Rosji, aby dać pracę rolnikom a szansę - krajom rozwijającym się... Intencje szczytne, ale samo zjawisko wygląda jak gorączka złota.

Jednak ostatnio trend ten spotyka poważną przeszkodę na swojej drodze - brak wody. Pozyskiwanie cukru to bardzo "wodo-żerny" pomysł. Aby otrzymać tonę cukru, trzeba użyć 100 ton wody.

Przy produkcji biopaliw zużywa się duże ilości wody. Dla przykładu wg amerykańskich statystyk dla produkcji litra etanolu potrzebne są średnio 4 litry wody. Dlatego rosnąca produkcja biopaliw zwraca uwagę na ograniczone zasoby wody wielu regionów świata.

Amerykański stan Iowa, który jest potentatem w produkcji etanolu (27 zakładów produkujących 1,9 miliarda galonów rocznie bioetanolu) zamierza rozwijać tę produkcję o następne 1,4 mld w najbliższych latach. Zasoby wody były przydzielane w liberalny sposób – za 25$ producenci otrzymywali pozwolenia korzystania bez limitów z podziemnych zbiorników wodnych. Jednak po 12 latach produkcji okazało się, że przemysł biopaliwowy zużywa 7% wody i ma to wzrosnąć do 14% w 2012 roku (wg studium Institute for Agriculture and Trade Policy z Minnesoty). Ocenił on potrzeby przemysłu biopaliw na 3,5 do 6 galonów wody na jeden galon etanolu, a wzrost zużycia w ostatnich 10 latach szacuje na 254%. . Badania trwają, jednak politycy zastanawiają się już nad skutkami promocji produkcji biopaliw dla zasobów wody służących mieszkańcom stanu.

Ostatnio przygotowano raport na temat biopaliw w Chinach i Indiach, badający zagrożenie dla zasobów wody. Autorka Charlotte de Fraiture, z International Water Management Institute (IWMI) z Colombo, stwierdziła, że nie widzi możliwości rozwoju biopaliw w tych krajach właśnie z powodu braku wystarczających zasobów wody. Naukowo określony poziom zagrożenia to używanie 60% dostępnych zasobów wody do na potrzeby ludzi. Tak Chiny jak i Indie znajdują się powyżej tego poziomu. Około 400 miast w Chinach ma problemy z wodą, a jej dostępność w przeliczeniu na mieszkańca ma ograniczyć się znacznie w najbliższych latach. Podobnie jest w Indiach, gdzie 1/6 żywności jest zasilana wodą z podziemnych zbiorników, które są zużywane z szybkością większą, niż się odtwarzają.

Rząd Indii nakazał w maju mieszanie benzyny z etanolem (5%), jednak nie pozwolił na produkcję bezpośrednio z trzciny cukrowej, a jedynie z melasy – produktu ubocznego. Rząd Chin wstrzymał ostatnio wszelkie plany rozwoju biopaliw z powodu obaw o ceny żywności.

Plany rozwoju biopaliw w Unii Europejskiej są ambitne: z obecnych ok. 1,6% biopaliw zużywanych w ogólnej ilości paliw motorowych, chce dojść do 10% w roku 2020. Bogate kraje, jak Europa i USA mają dość duże zasoby wody. Jednak dla świata jest to bardzo krytyczny zasób. Jeśli woda miałaby cenę wyznaczaną globalnie – nikt nie myślałby o produkcji biopaliw. Światu bowiem nie grozi brak wody, jednak szybki rozwój biopaliw może naciągnąć tę krótką wodną kołdrę zbyt mocno.

Źródło:
Andrzej Szczęśniak blog paliwowy szczesniak.pl
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe