Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Wyspa energetyczna - koncepcja systemu magazynującego energię

Autor: Rembowski Łukasz (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: windtech-international.com, kema.com, energetyka.xtech.pl
Data: 2007-10-08
Holenderska firma konsultingowa KEMA działająca w branży energetycznej, we współpracy z firmą inżynieryjną Bureau Lievense i projektantami Rudolphem i Robertem Das, opracowała projekt tzw. wyspy energetycznej (ang. Energy Island), mającej za zadanie przechowywać energię wytworzoną przez przybrzeżne farmy wiatrowe.

Energy Island to specjalnie zaprojektowana wyspa toworząca pierścień w rodzaju sztucznego atolu o dużej głębokości. Ta niecodzienna konstrukcja hydrotechniczna ma powstać na Morzu Północnym u wybrzeży Danii. Wnętrze wyspy ma stanowić ogromne jezioro o głębokości 50 metrów otoczone pierścieniem kanałów wodnych. Wyspa powstałaby z materiałów pochodzących z pogłębiania wewnętrznego jeziora.

Gdy w sieci występowałby nadmiar energii elektrycznej woda zgormadzona w sztucznie utworzonym zbiorniku byłaby wypompowywana do morza. Z kolei w okresach zwiększonego zapotrzebowania na energię woda wpompowywana byłaby spowrotem do wnętrza wyspy napędzając przy tym hydrogeneratory.

Według projektu wyspa energetyczna pozwoliłaby na przechowywanie energii elektrycznej w ilości ponad 20 GWh rocznie. Moc generowana przez system według szacunków wynosiłaby maksymalnie 1500 MW. Wielkość wytworzonej mocy zależałaby od aktualnego poziomu wody.

Wykorzystanie na szeroką skalę tego typu rozwiązań pozwoliłoby na zwiększenie sprawności procesu wytwarzania energii elektrycznej i przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2. Oprócz zastosowań typowo energetycznych wyspa oferuje wiele innych możliwości, jak np. dodatkową ochronę wybrzeża, lokalizację dla portu, może stanowić siedlisko roślinności morskiej, czy wreszcie atrakcję turystyczną.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe