Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Nobel za działania na rzecz powstrzymania zmian klimatu

Autor: Rembowski Łukasz (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: Gazeta Wyborcza, biomasa.org
Data: 2007-10-13
Tegoroczną pokojową Nagrodę Nobla otrzymał były wiceprezydent USA Al Gore oraz Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu "za (...) wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".

Al Gore przyczynił się do zwiększenia społecznej świadomości na temat wagi zmian klimatycznych swoją książką i filmem dokumentalnym "Niewygodna prawda" (An Inconvenient Truth, 2006). Film jest wykładem na temat katastrofy ekologicznej, jaką jest globalne ocieplenie, prowadzonym przez Gore'a.

W drugim dniu targów ENEX - V Targi Odnawialnych Źródeł Energii organizowanych w Kielcach, 13 lutego 2007 roku, odbyła się polska prapremiera w/w filmu "Niewygodna prawda – An Inconvenient Truth". Obraz ukazuje dramatyczną sytuację, jaką stwarza na Ziemi efekt cieplarniany. Al Gore uważa jednak, że istnieje możliwość ocalenia naszej planety i że możemy zapobiec jeszcze katastrofie. Premiera kinowa tego filmu odbyła się w USA w maju 2006 roku.

Gore podkreślił, że czuje się zaszczycony dzieląc nagrodę z "Międzyrządowym Panelem ds. Zmian Klimatu, wybitną jednostką naukową poświęconą zwiększaniu naszej wiedzy na temat kryzysu klimatycznego; grupy, której członkowie od lat pracowali bez wytchnienia i bezinteresownie".

Były wiceprezydent USA już zapowiedział, że nagrodę - 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro) - przeznaczy na Sojusz ds. Zmian Klimatu, pozarządową organizację zajmującą się informowaniem opinii publicznej o konieczności rozwiązywania problemów klimatycznych.

Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu - IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) został utworzony w 1988 r., a jego celem jest dostarczanie obiektywnych informacji na temat przyczyn, potencjalnych skutków i możliwości powstrzymywania postępujących zmian klimatu. Od momentu powstania IPCC opublikował szereg dokumentów, które są szeroko wykorzystywane przez ustawodawców, naukowców, ekspertów i studentów.

Wręczenie nagród nastąpi 10 grudnia tego roku w Oslo.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe