Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Pomysł na zagospodarowanie gliceryny

Autor: Rembowski Łukasz (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław; kib.pl
Data: 2007-10-24
Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego pierwsi w Polsce wymyślili sposoby wykorzystania gliceryny pozostałej po produkcji biopaliw. Ich pomysł kupiła jedna z polskich firm paliwowych.
Gliceryna jest jednym z produktów ubocznych, które powstają podczas produkcji ekopaliwa z oleju rzepakowego. Gęstej żółtej cieczy o konsystencji miodu po oczyszczeniu używa się m.in. do produkcji kosmetyków.
- Wykorzystuje się jednak tylko część odpadowej gliceryny, a wciąż nie ma pomysłu, co zrobić z jej nadmiarem - mówi prof. Waldemar Rymowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego. - A ponieważ do 2010 roku w Europie wszyscy będziemy musieli obowiązkowo dodawać biokomponenty do paliw, więc gliceryny będzie coraz więcej. Szacuje się, że na rynku europejskim będzie jej ponad milion ton rocznie.
- Interesowała nas możliwość praktycznego jej zastosowania w różnych procesach biotechnologicznych - mówi szef Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności. - Nie chodzi o to, żeby wymyślić coś niebywale mądrego, tylko żeby było to konkurencyjne i przydatne.
Wrocławscy naukowcy z gliceryny pozyskali niskokaloryczny słodzik oraz kwas cytrynowy, składnik produktów spożywczych, używany m.in. w słodyczach. Wyprodukowali także szczepionkę drożdżową do usuwania ropopochodnych zanieczyszczeń z gleby oraz wartościowe białko do pasz.
- Ze względu na ryzyko choroby wściekłych krów nie wolno dodawać do pasz białka zwierzęcego, a od przyszłego roku nie będzie można używać także białka sojowego - mówi profesor. - W tej sytuacji nasze "glicerynowe białko" jest dobrym zamiennikiem.
We wszystkich metodach stosowano różne mikroorganizmy. - Wszystkie te metody są tanie, zastosowaliśmy w nich drożdże i pleśnie - zdradza profesor.
Pomysłami wrocławian zainteresowała się giełdowa spółka Skotan SA. . Kilka dni temu rektor uczelni podpisał umowę licencyjną na sprzedaż unikatowej technologii. To pierwsza tak duża transakcja na uczelni od 1989 roku, gdy firma Barbara Piasecka-Johnson kupiła patent na torfowy preparat profesora Tołpy.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe