Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Pomysł na zagospodarowanie gliceryny

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław; kib.pl
Data: 2007-10-24
Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego pierwsi w Polsce wymyślili sposoby wykorzystania gliceryny pozostałej po produkcji biopaliw. Ich pomysł kupiła jedna z polskich firm paliwowych.
Gliceryna jest jednym z produktów ubocznych, które powstają podczas produkcji ekopaliwa z oleju rzepakowego. Gęstej żółtej cieczy o konsystencji miodu po oczyszczeniu używa się m.in. do produkcji kosmetyków.

- Wykorzystuje się jednak tylko część odpadowej gliceryny, a wciąż nie ma pomysłu, co zrobić z jej nadmiarem - mówi prof. Waldemar Rymowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego. - A ponieważ do 2010 roku w Europie wszyscy będziemy musieli obowiązkowo dodawać biokomponenty do paliw, więc gliceryny będzie coraz więcej. Szacuje się, że na rynku europejskim będzie jej ponad milion ton rocznie.

- Interesowała nas możliwość praktycznego jej zastosowania w różnych procesach biotechnologicznych - mówi szef Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności. - Nie chodzi o to, żeby wymyślić coś niebywale mądrego, tylko żeby było to konkurencyjne i przydatne.
Wrocławscy naukowcy z gliceryny pozyskali niskokaloryczny słodzik oraz kwas cytrynowy, składnik produktów spożywczych, używany m.in. w słodyczach. Wyprodukowali także szczepionkę drożdżową do usuwania ropopochodnych zanieczyszczeń z gleby oraz wartościowe białko do pasz.

- Ze względu na ryzyko choroby wściekłych krów nie wolno dodawać do pasz białka zwierzęcego, a od przyszłego roku nie będzie można używać także białka sojowego - mówi profesor. - W tej sytuacji nasze "glicerynowe białko" jest dobrym zamiennikiem.

We wszystkich metodach stosowano różne mikroorganizmy. - Wszystkie te metody są tanie, zastosowaliśmy w nich drożdże i pleśnie - zdradza profesor.
Pomysłami wrocławian zainteresowała się giełdowa spółka Skotan SA. Kilka dni temu rektor uczelni podpisał umowę licencyjną na sprzedaż unikatowej technologii. To pierwsza tak duża transakcja na uczelni od 1989 roku, gdy firma Barbara Piasecka-Johnson kupiła patent na torfowy preparat profesora Tołpy.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe