Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ROŚLINY I ZIARNO
 

Zabiegi pielęgnacyjne

Data: 2007-05-03
W pierwszym roku plantacja wymaga ochrony przed chwastami, w następnych latach zabiegi agrotechniczne ograniczają się do właściwego nawożenia mineralnego.

W pierwszym roku po wysadzeniu Miscanthusa, prowadzi się odchwaszczanie mechaniczne w międzyrzędziach, wykorzystując do tego celu tradycyjne zestawy do upraw międzyrzędowych. W przypadku dużego zachwaszczenia można stosować herbicydy z grupy pochodnych triazynowych. Małe zachwaszczenie starszych plantacji jest rezultatem intensywnego rozwoju i wzrostu roślin oraz zacienienia gleby. W warunkach europejskich miskant wykazuje wysoką odporność na większość patogenów. Na plantacjach nie jest więc konieczna ochrona chemiczna, co obniża koszty produkcji biomasy.

Pielęgnacja miskanta ogranicza się praktycznie do eliminacji pojawiającego się zachwaszczenia, szczególnie w pierwszym roku uprawy. W tym celu można w początkowych fazach rozwojowych wykonywać opielanie pielnikiem w międzyrzędziach lub stosować, na pojawiające się chwasty dwuliścienne, herbicydy (typowe w uprawach kukurydzy) które nie spowodują uszkodzenia rosnących roślin miskanta. Ograniczenie występowania chwastów jednoliściennych, za pomocą oprysków herbicydowych jest znacznie trudniejsze. Od 2 lub 3 roku uprawy silnie rosnący miskant w sposób naturalny ogranicza liczebność występujących chwastów na plantacji, co pozwala zrezygnować z zabiegów odchwaszczających. Drugim wskazanym zabiegiem w pierwszym roku po posadzeniu (po wykonaniu zbioru jesiennego) jest obsypanie sadzonek na wysokość około 30 cm glebą, aby lepiej zabezpieczyć je przed mrozem w okresie spoczynku zimowego. Potraktowanie miskanta niejako jak rośliny okopowej daje bardzo dobre rezultaty, szczególnie jeśli sadzonki były uzyskane na drodze kultur "in vitro". Dotychczas nie stwierdzono występowania szkodników na roślinach miskanta, natomiast z chorób odnotowano jedną o charakterze wirusowym, która powoduje zahamowanie wzrostu i chlorozę, lecz choroba ta nie przenosi się z rośliny na roślinę. Jedynym jej źródłem mogą być zakażone sadzonki, stąd ważny jest zakup zdrowego materiału sadzonkowego.

Źródło:
dr inż. Anna Edyta Gutowska - MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku - drewno.pl
http://www.cieplej.pl/Ekologia_OZE/1143277381.shtml
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe