Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
DREWNO i ODPADY
 

Brykieciarki hydrauliczne

Data: 2007-12-06
Brykieciarki hydrauliczne możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza tzw. z otwartą komorą prasowania, drugą grupę stanowią brykieciarki z zamknięta komorą prasowania. Do głównych ich wad można wyróżnić mniejszą zazwyczaj wydajność jak i skomplikowane systemy zamykania/otwierania komory.

W zależności od zastosowanych zasilaczy hydraulicznych, siłowników i matryc w brykieciarkach hydraulicznych można uzyskać szeroki wachlarz wydajności. Zaczynają się one od kilkudziesięciu a kończąc na kilkuset kg/h. Wydajność uzależniona jest również od właściwości prasowanego materiału (wilgotność, rozdrobnienie, ciężar właściwy). Brykieciarki te w porównaniu z innymi charakteryzują się względnie małą wagą.

Rys. 1. Budowa brykieciarki hydraulicznej
Gdzie:
1 – zbiornik surowca,
2 – siłownik wstępnego zgniotu,
3 – elektrozawory,
4 – szafa sterownicza,
5 – zasilacz hydrauliczny,
6 – siłownik głównego prasowania,
7 – komora zagęszczająca (wstępna i właściwa),
8 – siłownik krótkiego skoku,
9 – element zacisku brykietu.

1. Brykieciarka stemplowa, hydrauliczna

Zastosowanie – charakterystyka
Brykieciarki tego typu wytwarzają brykiety cylindryczne o warstwowej, łamliwej budowie. Ich średnica waha się od 50 do 100 mm, a długość rzadko osiąga dwukrotność średnicy. Ze względu na ograniczenia hydrauliki, wydajność tych maszyn rzadko przekracza 300 kg/h. Znajdują zastosowanie przy przetwarzaniu odpadów drzewnych w małych i średnich firmach, najczęściej stolarniach. Są również chętnie wykorzystywane w prasowaniu różnych odpadów z tworzyw sztucznych i metali kolorowych. Paliwa wytwarzane w tych maszynach w dużej mierze wykorzystywane są przez same firmy je wytwarzające, a nadmiar odsprzedawany jest małym i średnim odbiorcom.

Rys. 2. Schemat ideowy prasy:
1 – mechanizm podający
2 – stempel zagęszczający
3, 4, 8 – siłowniki hydrauliczne
5 – stempel prasujący
6 – komora zagęszczająca
7 – komora prasująca
9 – mechanizm regulacji oporu prasowania


Rys. 3. Schemat cyklu pracy prasy (opis w tekście)

Zasada działania
I - mechanizm podający (1) napełnia komorę zagęszczającą (6) i prasującą (7) materiałem,
II – siłownik hydrauliczny (3) przesuwa stempel (2) w dolne położenie, powodując zamknięcie komory prasującej (7) i wstępne zagęszczenie brykietowanego materiału,
III – siłownik hydrauliczny przesuwa stempel prasujący (5), który z kolei napiera i prasuje materiał znajdujący się w tulei w kierunku poprzednio sprasowanego materiału,
IV – po osiągnięciu zakładanego ciśnienia brykietowania (najczęściej do 100 MPa) siłownik hydrauliczny, mechanizmu regulacji oporu prasowania (9), pozwala na przepchnięcie brykietowanego materiału w kierunku wylotu w celu zwolnienia miejsca na następną operację prasowania.

Podobny schemat:
Rys. 4. Cykl pracy brykieciarki hydraulicznej

Ślimak podający zapełnia komorę wstępnego zgniotu rozdrobnionym surowcem (rys.4a/b).
W kolejnej fazie następuje wstępne zagęszczenie surowca siłownikiem(rys. 4c). Długość pojedynczego brykietu możemy regulować ilością wstępnych zgniotów. Po zatrzymaniu stempla w dolnym położeniu siłownik głównego zgniotu przesuwa tłoczysko w kierunku wcześniej sprasowanego materiału (rys. 4d), który przytrzymywany jest siłownikiem krótkiego skoku(8 z rys.1). Aglomeracja właściwa wykonywana jest w tulei roboczej, wykonanej z hartowanej stali w celu zminimalizowania zużycia.
Po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia brykietowania następuje zwolnienie elementów zaciskowych(rys. 4e) i wypchanie uzyskanego brykietu poza tuleję prasującą.
Następuje powrót siłowników w stan początkowy.

2. Brykieciarka stemplowa, hydrauliczna z komorą zamkniętą

Zastosowanie – charakterystyka
Brykieciarki tego typu przeznaczone są do prasowania jednofazowego brykietów o większych wymiarach (objętość rzędu 500-4000 dm3). Ich wydajność ze względu na ograniczenia technologiczne samego procesu nie jest duża i waha się od 200 do 400 kg/h. Mała wydajność i skomplikowany mechanizm zamykania i otwierania komory są głównymi ich wadami. Do zalet należy zliczyć małą energochłonność procesu brykietowania, wytrzymałość narzędzi oraz możliwość aglomeracji różnych materiałów.

Brykieciarki tego typu znajdują zastosowanie przy przetwarzaniu odpadów drzewnych, papierowych, z tworzyw sztucznych i metali kolorowych w firmach, na cele utylizacyjne i komercyjne. Brykiety tego typu, pochodzenia roślinnego, są chętnie spalane w tradycyjnych piecach i kominkach z ręcznym załadunkiem.

Rys. 4. Schemat ideowy prasy:
1 – mechanizm podający
2 – stempel zagęszczający
3, 4, 8, 9 – siłowniki hydrauliczne
5 – stempel prasujący
6 – komora zagęszczająca
7 – mechanizm wypychający
8 – mechanizm zmiany komór prasujących

Rys. 5. Schemat cyklu pracy prasy (opis w tekście)

Zasada działania
I - mechanizm podający (1) napełnia komorę zagęszczającą (6) i prasującą (7) materiałem,
II – siłownik hydrauliczny (3) przesuwa stempel (2) w dolne położenie, powodując zamknięcie komory prasującej i wstępne zagęszczenie brykietowanego materiału,
III – siłownik hydrauliczny przesuwa stempel prasujący (5), który z kolei napiera i prasuje materiał znajdujący się w tulei w kierunku komory prasującej. Jednocześnie ruch ten powiązany jest z mechanizmem wypychającym (7) surowiec poprzednio sprasowany,
IV – po sprasowaniu zakładanej porcji materiału stempel prasujący wycofuje się do położenia początkowego, a mechanizm zmiany komór prasujących podmienia komorę napełnioną na pustą.


Galeria:

Fot. 1. Brykieciarka hydrauliczna
Fot. 2. Brykieciarka hydrauliczna (elektrozawory)
Fot. 3. Komora zasypowa z widocznym elementem zgarniającym i ślimakiem podającym
Fot. 4. Korpus zagęszczający
Fot. 5. Brykieciarka hydrauliczna - siłownik główny
Fot. 6. Brykieciarka hydrauliczna - siłownik główny
Fot. 6. Element zaciskowy z siłownikiem krótkiego skokuFilmy

Poniższy film umieszczony na youtube.com (brykieciarka własnej konstrukcji):Źródło:
brykietowanie.com
stravis.pl
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe