Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
DREWNO i ODPADY
 

Zestaw maszyn do produkcji brykietów ze słomy

Data: 2007-12-07
Schemat podstawowego zestawu maszyn do produkcji brykietów ze słomy

Rys. 1. Schemat zestawu
1. Rozwijarka bel ze słomą
2. Rozdrabniacz słomy
3. Zbiornik buforowy na rozdrobnioną słomę
4. Przenośnik ślimakowy
5. Maszyna brykietująca
6. Worek
7. Zszywacz worków

UWAGA: Główną maszyną zestawu jest maszyna brykietująca. Jest to urządzenie czeskiej firmy BRIKLIS, brykieciarka o symbolu HLS 200. Zmodyfikowano tę maszynę dla potrzeb brykietowania słomy. Po przeróbce, produkuje około 200 kg brykietów ze słomy na godzinę. Bardzo ważną zaletą urządzenia, jest to, że nie potrzebuje już rozdrobnionej słomy do frakcji max. 1 cm Teraz można słomę rozdrabniać nawet na 3 cm kawałki.

Powyższy schemat, przedstawia proces produkcji brykietów opałowych ze słomy, która jest zmagazynowana w belach okrągłych o średnicy do 1200 mm. Jeżeli dysponujemy słomą w kostkach, to w tym przypadku maszyna nr. 1 jest niepotrzebna.

Bele ze słomą, są rozwijane przy pomocy ROZWIJARKI BEL. Rozwinięta słoma trafia do bębna ROZDRABNIACZA, po czym przenoszona jest do ZBIORNIKA BUFOROWEGO. Jego zadaniem jest magazynowanie sieczki, na wypadek przerw w rozdrabnianiu słomy. Pojemność zbiornika, powinna być co najmniej trzykrotnie większa, od wydajności maszyny brykietującej. Jeżeli używamy brykieciarki o wydajności np. 100 kg na godzinę, to zbiornik buforowy, winien mieć pojemność min. 300 kg.

Ze zbiornika buforowego, słoma rozdrobniona, transportowana jest do BRYKIECIARKI, za pomocą PRZENOŚNIKA ŚLIMAKOWEGO. Urządzenie to, ma zainstalowany reduktor obrotów, który pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie ilości przenoszonej słomy. Jest to bardzo ważne w przypadku zmiany maszyny brykietującej o innej wydajności. Przenośnik ślimakowy powinien pracować z taką prędkością, aby maszyna brykietująca, była zawsze pełna.

Słoma rozdrobniona ma mały ciężar właściwy i w przypadku niewielkiej jej ilości w maszynie brykietującej, istnieje możliwość, że zawiesi się i nie będzie pobierana przez system maszyny brykietującej. Wypełniona maszyna brykietująca minimalizuje do zera taki stan rzeczy.

Brykieciarka podaje gotowy produkt (brykiety) do worków, które zamykane są przy pomocy ZSZYWACZA.

UWAGA

1. Słoma przeznaczona do brykietowania nie może mieć wilgotności większej jak 18 %.
2. Należy zwracać uwagę , aby zbiornik buforowy był zawsze pełny.
3. Maszyna brykietująca musi być w czasie pracy ciągle zapełniana.
4. Zbiornik buforowy nie jest dostarczany przez naszą firmę, musi być wykonany przez inwestora.


Zestaw maszyn wymieniony wyżej, może współpracować z maszynami brykietującymi o wydajności do 500 kg na godzinę. Jeżeli planujemy produkcję większą jak 500 kg na godzinę, to należy wymienić rozdrabniacz na inny o większej wydajności. Pozostałe maszyny są niezmienne.


Powyższy zestaw maszyn powinny obsługiwać min. dwie osoby. Pomieszczenie winno mieć powierzchnię minimum 100 m2 i wysokość od 3,5 m. Przy czym rozdrabnianie słomy powinno być oddzielone od maszyny brykietujacej, ze względu na kurz, który powstaje przy rozdrabnianiu słomy. Jeżeli dysponujemy jednym pomieszczeniem, to te dwie czynności, powinniśmy rozdzielić np. przesłoną z folii lub plandeki. Rura rozdrabniacza w tym wypadku będzie przechodzić przez przesłonę.


Źródło:
gospodarstwarolne.eu
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe