Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Baterie słoneczne działające również nocą

Autor: Rembowski Łukasz (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: energetyka.xtech.pl, inl.gov
Data: 2008-01-22
Naukowcy z Idaho National Laboratory przy współpracy z Microcontinuum Inc. (Cambridge) i Uniwersytetu Missouri opracowali nowatorski sposób na bardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Za pomocą nanotechnologii, udało się stworzyć baterie słoneczne, które pozyskują energię zarówno widma widzialnego, jak również z zakresu podczerwieni.

W nowym pomyśle, który uzyskał w 2007 roku dwie nagrody Nano50, wykorzystuje się proces naklejania małych spiral wykonanych z materiału przewodzącego prąd elektryczny na plastikową płytę. Każda umieszczona wewnątrz plastiku spiralna tzw. "nanoantena" ma rozmiar 1/25 średnicy ludzkiego włosa.

Połączone ze sobą spirale stanowią obwód elektryczny pracujący w rezonansie elektromagnetycznym, który absorbuje energię promieniowania fal w podobny sposób jak antena telewizyjna czy antena telefonu komórkowego. Anteny telewizyjne muszą być dużych rozmiarów, co jest uwarunkowane długością wychwytywanych fal, zaś w przypadku promieniowania podczerwonego potrzebne są odpowiednio zminiaturyzowane anteny.

Ze względu na mały rozmiar nanoanteny są w stanie absorbować energię podczerwieni z przedziału spektrum, które jest niewidzialne dla ludzkiego oka. Słońce emituje duże ilości takiej energii, która w dużej mierze zostaje wchłonięta do ziemi i później po zachodzie słońca jest uwalniana w postaci promieniowania. Nanoanteny są w stanie konwertować energię zarówno ze światła słonecznego jak również z wypromieniowanej nocą energii cieplnej z ziemi. Jak podają naukowcy zwiększa to wydajność energetyczną baterii w porównaniu z tradycyjnymi modułami solarnymi, które pracują tylko w czasie dnia.

Podczas, gdy sam proces wytwarzania nanoanten został już opanowany dzięki nanotechnologii nadal istnieją problemy związane z naturą procesu, wymagające dalszych prac. Ponieważ napięcie generowane za pomocą nanoanten osiąga częstotliwości rzędu jednego GHz, konieczne jest jego wtórne przekształcenie. Jednym z rozważanych przez naukowców sposób na zniwelowanie efektu dużej częstotliwości jest zastosowanie mikro kondensatorów bezpośrednio przy strukturze nanoanten.

Jeden ze współautorów wynalazku amerykański fizyk, Steven Novack jest zdania, że nanoanteny mają rzeczywisty potencjał, aby kiedyś zastąpić ogniwa fotowoltaiczne.
Obecnie dostępne na rynku panele fotowoltaiczne przetwarzają mniej niż 20% użytecznej energii słonecznej. Każde ogniwo zawiera krzem, którego pozyskanie stwarza coraz wyższe koszty. Z kolei – zgodnie z opinią naukowców - pojedyncza nanoantena może absorbować blisko 80% użytecznej energii. Jeżeli prace badawcze doprowadzą do komercjalizacji tej technologii może ona rzeczywiście zrewolucjonizować branżę techniki solarnej.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe