Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ROŚLINY I ZIARNO
 

Wymagania klimatyczno - glebowe

Autor: Rembowski Łukasz (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: biomax.com.pl
Data: 2008-01-24
Ślazowiec pensylwański nie ma specjalnych wymagań w stosunku do gleby i klimatu. Udaje się na wszystkich typach gleb, nawet na piaszczystych V klasy bonitacyjnej, pod warunkiem dostatecznego ich uwilgotnienia.

Mogą to być również tereny zdegradowane chemicznie, hałdy pokopalniane, czy rekultywowane wysypiska komunalne, gdzie pełni rolę fitoremediacyjną. Ślazowiec może być uprawiany na zboczach terenów erodowanych i generalnie na gruntach wyłączonych z rolniczego użytkowania.

Przedplonem dla ślazowca pensylwañskiego mogą być wszystkie rośliny uprawne, które schodzą z pola dostatecznie wcześnie, aby wykonać orkę przedzimową. Szczególnie korzystnym przedplonem jest ziemniak uprawiany na oborniku. Po przedplonach mniej korzystnych zaleca się zastosować zwiększone nawożenie mineralne. Ze względu na podatność na niektóre wspólne choroby nie zaleca się uprawy ślazowca po słoneczniku, fasoli i tytoniu.

W naszych warunkach jego długowieczność została określona na 20-30 lat. Trwające obserwacje nie wykazały, aby ślazowiec wymarzał w czasie ostrych zim lub wysychał w czasie upalnych i suchych lat. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu jest to roślina odporna na okresowe susze, doskonale nadająca się do uprawy we wszystkich rejonach kraju. Jednak na glebach żyźniejszych wytwarza zdecydowanie większą masę nadziemną niż na ubogich. Przy niedostatku opadów plony biomasy są znacznie niższe. Nasiona ślazowca zaczynają kiełkować w temperaturze ok. 100C.

Opracował:
mgr inż. Krzysztof Olkowski
Biomax - Gospodarstwo Agroenergetyczne

Źródło:
biomax.com.pl
Literatura:
Opracowania AR Lublin,
Prof. Halina Borkowska,
Prof. Bolesław Styk


Uzupełnienie:
agroenergetyka.pl
-Ślazowiec pensylwański; Album roślin energetycznych "Wokół Energetyki" – czerwiec 2006


Jeśli zamieszczone informacje/linki są nieaktualne /nieaktywne/ lub pragną Państwo umieścić informacje uzupełniające/linki nieobecne na stronie, prosimy o KONTAKT
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe