Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Philips zakupił patent układu regulacji przepływu energii ze źródeł odnawialnych

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: tue.nl, innovations-report.com, energetyka.xtech.pl
Data: 2008-02-10
Naukowcy z holenderskiego uniwersytetu technicznego w Eindhoven opracowali prototypowy systemu regulacji, który może złagodzić negatywny wpływ generacji rozproszonej na system elektroenergetyczny. Badaniami zainteresowała się firma Philips i postanowiła zakupić prawa patentowe na nowe rozwiązanie.

W ostatnim czasie dynamicznie znacznie wzrasta liczba rozproszonych producentów energii elektrycznej, którzy chcą oddawać do sieci nadmiar wyprodukowanej energii. Przyłączanie nowych źródeł o zmieniającej się mocy może negatywnie oddziaływać na system elektroenergetyczny a w skrajnych przypadkach prowadzi do niestabilności jego pracy.

Tematyką poprawy warunków pracy systemu, w kontekście przyłączania dużej liczby źródeł o zróżnicowanej mocy i charakterystyce podjął dr Haimin Tao wraz z kolegami z Politechniki w Eindhoven (Holandia).

Dr Tao skupił się na analizie i opracowaniu optymalnego procesu regulacji przepływu energii pomiędzy źródłem a systemem. Układ regulacji uwzględnia trzy elementy pomiędzy którymi następuje wymiana energii: urządzenie generujące, urządzenie magazynujące oraz odbiornik. Zgodnie z opracowaną koncepcją przepływ energii może odbywać się w dwóch kierunkach w zależności od wymaganych parametrów po stronie odbioru lub zasilania.

Na cele doświadczalne zespół badawczy opracował układ przekształtnika wieloportowego DC-DC. Do testów wykorzystano 1kW prototyp, w którym zastosowano regulator z zamkniętą pętlą sprzężenia. Wyniki badań wskazują na poprawność procesu regulacji. Przy zmianach obciążenia układ zapewniał stałość mocy źródła zasilania, dzięki bilansowaniu przepływu energii z urządzenia magazynującego.

W praktyce zastosowanie tego rozwiązania ma zminimalizować niepożądane zmiany parametrów sieci w czasie przyłączania i pracy nowych źródeł takich jak turbiny wiatrowe, ogniwa słoneczne czy ogniwa paliwowe. Dzięki bardziej optymalnemu wykorzystaniu energii źródła zastosowanie konwerterów umożliwi również osiągnięcie wyższej sprawności przesyłu energii. Dodatkową zaletą opracowanej koncepcji jest stosunkowo niewielka złożoność rozwiązania technicznego, co w praktyce może przełożyć się niższe koszty produkcji.

Zalety nowego pomysłu zostały dostrzeżone przez firmę Philips, która uczestniczyła w badaniach finansowanych przez Technology Fundation STW. Po serii testów i pozytywnych doświadczeń Philips wystąpił o prawa patentowe i dokonał ich zakupu. Patent będzie zapewne wykorzystany przez firmę w nowych produktach.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe