Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ROŚLINY I ZIARNO
 

Przygotowanie gleby i sadzenie

Data: 2008-03-10
Przed sadzeniem topoli należy wykonać orkę głęboką na 30–40 cm. Na glebach cięższych orkę powinna być wykonana jesienią, na glebach lżejszych wiosną. Dla lepszego rozdrobnienia podłoża zaleca się wykonanie większej ilości zabiegów – w tym kultywatorowanie i bronowanie, aby wyeliminować możliwość tworzenia się w glebie pustych przestrzeni – komór powietrznych, utrudniających powstawanie pierwszych korzeni topoli.
Uprawa gleby powinna zacząć się – jeśli to możliwe w lutym, a sadzenie topoli zakończyć się w połowie kwietnia.

Przy późniejszym terminie nasadzeń – do połowy maja – trzeba liczyć się z koniecznością nawadniania plantacji, zwłaszcza gdy górna warstwa gleby jest przesuszona do głębokości 10 cm.
Przy mechanicznym sadzeniu topoli możliwe jest użycie sadzarek do rozsady. Sadzonki muszą być umieszczane w glebie oczkami ku górze i wystawać ok. 3 cm ponad powierzchnię gleby. Należy sadzić je tak, aby ziemia ściśle przylegała do sadzonek.

Czas pomiędzy wyjęciem sadzonek z chłodni a ich zasadzeniem w ziemi należy skrócić do minimum. W okresie sadzenia należy robić wszystko, aby sadzonki nie uległy przesuszeniu.
W tym celu sadzonki oczekujące na sadzenie należy umieścić w cieniu pod przykryciem białych, wilgotnych płócien.
Aby ograniczyć liczbę manewrów wykonywanych na polu przez maszyny rolnicze, sadzonki powinny być sadzone pasami wzdłuż dłuższej krawędzi pola, a na obu jego końcach powinny pozostać 7-metrowe pasy wolne od roślin, przeznaczone do wykonywania manewrów przez maszyny niezbędne
do pielęgnacji roślin i ich ścinania.
Na polach zlokalizowanych w pobliżu koryt rzecznych wskazane jest sadzenie topoli zgodnie z kierunkiem prądu rzeki.

Odległość, jaką należy zachować pomiędzy roślinami a sąsiednimi uprawami, drogami, liniami kolejowymi, liniami telefonicznymi, liniami wysokiego napięcia, gazociągami itp. regulują przepisy lokalne, lecz nie powinna być mniejsza niż 3 m.
Jeżeli przez pole przebiegają linie elektryczne na wysokości powyżej 8 m, możliwe jest uprawianie topoli pod nimi. Jeżeli linie są zawieszone niżej – należy usunąć pod nimi sadzonki (zaraz po zasadzeniu) na szerokości 4 m.

Rozmieszczenie sadzonek
Odległości pomiędzy rzędami topoli na plantacji powinny wynosić od 3,0 do 3,4 m w zależności od rozstawy kół używanych ciągników i maszyn. Odległości pomiędzy sadzonkami w rzędach są inne dla każdej z proponowanych odmian i wynoszą od 50 do 60 cm, co daje obsadę na hektar od 5600 do 6700 zrzezów.

Autor:
dr inż. Elżbieta Karwowska-Marska
konsultant naukowy firmy Hipperpol

Źródło:
Artykuł pochodzi z Wokół Energetyki luty 2007, Album roślin energetycznych "Topole z plantacji jako surowiec energetyczny"


Jeśli zamieszczone informacje/linki są nieaktualne /nieaktywne/ lub pragną Państwo umieścić informacje uzupełniające/linki nieobecne na stronie, prosimy o KONTAKT
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe