Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Biopaliwa drugiej generacji u zachodnich sąsiadów

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: kib.pl
Data: 2008-03-17
Niemiecka firma Choren Industries dysponuje technologią, która może przyczynić się do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a w efekcie pomóc w walce z globalnym ociepleniem.

Głównym produktem Chorena jest SunDiesel, rodzaj oleju napędowego, który można stosować w zwykłych samochodach z silnikami diesla. Na razie firma produkuje go w małych ilościach, ma jednak plany budowy fabryki - kosztem 800 mln euro - która powinna być gotowa do 2012 roku.

Firmę Choren Industries założyli w 1990 roku naukowcy, którzy przedtem pracowali w zakładach badawczych byłej NRD. Dążyła do wprowadzenia na rynek "biopaliw drugiej generacji" - do których produkcji nie używa się roślin uprawianych na żywność - gdyż w okolicach Freibergu prace nad nimi prowadzono od lat 20. ubiegłego wieku.

Ponieważ w tych paliwach źródło energii stanowi większa część biologicznej struktury rośliny niż w paliwach pierwszej generacji, w teorii powinny być one bardziej wydajne energetycznie. Co więcej, do produkcji paliw pierwszej generacji wykorzystuje się takie rośliny jak kukurydza i trzcina cukrowa, to zaś oceniane jest krytycznie, bo powoduje wzrost cen żywności i zmniejsza powierzchnię gruntów pod użytki rolne.

Biopaliwa drugiej generacji trudniej jednak uzyskać. Żeby z drewnopochodnych materiałów jak lignina i celuloza otrzymać paliwa wodorowęglowe, konieczne jest zastosowanie nowatorskich procesów. Uczeni współpracujący z Chorenem pracowali nad wykorzystaniem do tego celu odpadów drzewnych i kurzego nawozu.

Choren dysponuje obiecującą technologią, na której bazie firma buduje nowoczesną fabrykę biopaliw drugiej generacji. Będzie się mieścić w Schwedt na północy Niemiec i produkować rocznie 200 tys. ton nowego biopaliwa, przetwarzając w tym celu wióry i inne rodzaje odpadów, jak zrzynki z tartaków i fabryk mebli.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe