Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ROŚLINY I ZIARNO
 

Walka z chwastami na plantacji

Data: 2008-04-02
Warunkiem udatności uprawy jest nie tylko staranne spulchnienie i napowietrzenie gleby przed sadzeniem topoli, ale również systematyczne niszczenie chwastów, zwłaszcza w pierwszym roku uprawy.
Najlepsze efekty uzyskuje się rozpoczynając walkę z chwastami w sezonie wegetacyjnym poprzedzającym zakładanie plantacji topoli. Stosuje się wówczas środki chemiczne na chwasty wieloletnie (Roundup), niweluje nierówności pola, usuwa kamienie itp. Po kilku tygodniach od zastosowania środka chemicznego na polu należy wykonać podorywkę z bronowaniem, a przed nastaniem zimy wykonać głęboką (40 cm) orkę przedzimową.
Przy sadzeniu wiosennym następnego dnia po zasadzeniu topoli należy koniecznie zastosować środki chemiczne mające następujące składniki aktywne: oxadiazon, oxifluorofen i pendimethalin.
Herbicydy można stosować w dwojaki sposób: bezpośrednio wzdłuż rzędów lub też na całej powierzchni pola.
W pierwszym przypadku w międzyrzędziach i na obrzeżach plantacji niezbędna jest walka mechaniczna z chwastami, np. przy użyciu brony sprężynowej bądź opielacza. W przypadku pojawienia się powoju polnego Convolvulus arvensis należy odczekać, aż chwast osiągnie wysokość 70 cm i wówczas zastosować herbicyd zawierający glifosat. Dysze opryskiwacza muszą być wówczas skierowane na ziemię, żeby preparat nie uszkodził uprawy. Zabieg ten można stosować wielokrotnie, aż do zupełnego wysuszenia chwastów.

Zwalczanie chwastów w okresie wiosenno-letnim jest podstawowym obowiązkiem plantatora, dopóki międzyrzędzia nie zostaną zacienione, a chwasty przestaną być dla młodych roślin konkurencją. Aby osiągnąć taki stan, należy kilkakrotnie zastosować kultywator sprężynowy, bronę lub opielacz do mechanicznego zwalczania chwastów. Zabiegi te nie tylko oczyszczają międzyrzędzia z chwastów, ale równocześnie poprawiają warunki powietrzne w glebie i ewentualnie eliminują pęknięcia gleby powstałe w wyniku jej nawadniania.
Po każdym ścięciu biomasy, na wiosnę – przed ruszeniem wegetacji topoli – należy zastosować w rzędach herbicyd, który nie uszkodzi ani pędów, ani pączków topoli, natomiast zahamuje wzrost chwastów, np. Desatop, Cebr lub inne. W międzyrzędziach wskazane jest użycie brony o długich zębach lub kultywatora i brony.

Należy pamiętać, że w sezonie po ścięciu biomasy rozwój pędów na ukorzenionych karpach przebiega o wiele szybciej, niż rozwój pędów powstających z sadzonek i już w czerwcu mogą one osiągnąć wysokość od 2 do 3 m wysokości.

Autor:
dr inż. Elżbieta Karwowska-Marska
konsultant naukowy firmy Hipperpol

Źródło:
Artykuł pochodzi z Wokół Energetyki luty 2007, Album roślin energetycznych "Topole z plantacji jako surowiec energetyczny"


Jeśli zamieszczone informacje/linki są nieaktualne /nieaktywne/ lub pragną Państwo umieścić informacje uzupełniające/linki nieobecne na stronie, prosimy o KONTAKT
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe