Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ENERGIA SŁONECZNA
 

Kolektory próżniowe Heat-Pipe

Data: 2008-04-20
W kolektorach próżniowych, zwanych również rurowymi, ciepło absorbowane jest przez absorber umieszczony wewnątrz szklanej rury.
Głównym elementem kolektora próżniowego, jest rura szklana o śr. ok. 60mm i długości 1500-2000 mm, wykonana ze specjalnego szkła boro-krzemowego o obniżonej zawartości żelaza, oraz odporna na gradobicie . Rura ta ma podwójne ścianki, spomiędzy których wypompowano powietrze, tworząc w ten sposób doskonałą izolację termiczną – próżnię. W rurach próżniowych umieszczony jest ciepłowód (rurka cieplna) z czynnikiem zaczynającym przekazywać ciepło już przy temp. około 15oC, a wrzącym przy temp. ok. 270C. Ciepło z absorbera do rurki cieplnej przekazywane jest przez aluminiowy zbieracz.


Rys.1. Kolektor Mawor AP-20 w stacjonarnym montażu na gruncie

U góry kolektora znajduje się doskonale izolowana skrzynka, w której zbiegają się zakończenia rurek cieplnych wszystkich rur próżniowych (skraplacze), oraz umieszczono w niej rury miedziane kolektora zasilanie/powrót.


Rys.2. Kolektor Mawor AP-20 w montażu dachowym

Zastosowanie rur próżniowych, które mają wykonany absorber na całym swoim obwodzie, stwarza warunki do maksymalnego wykorzystania promieniowania słonecznego od wczesnego rana do późnego popołudnia. Aby uzyskać efekt ciągłego oświetlania połowy absorbera przez słońce, nie trzeba obracać kolektorem. Również skierowanie dokładnie na południe, tak ważne przy kolektorach płaskich, w tym przypadku nie stanowi aż tak wielkiego problemu. Niektóre kolektory próżniowe, aby poprawić sprawność, są wyposażane w lustro skupiające z blachy nierdzewnej lub aluminiowej. Element ten umieszczony jest od spodu rury próżniowej. Zabieg ten podnosi sprawność kolektora poprzez wykorzystanie promieni odbitych.

Wewnątrz rurki cieplnej znajduje się ciecz o temperaturze wrzenia ok. 270C. W czasie ogrzewania rurki temperatura cieczy wzrasta i po kilku sekundach ciecz zaczyna wrzeć, para unosi się do górnej końcówki gdzie poprzez oddanie ciepła przepływającemu medium (np. roztwór wody i glikolu), ulega skropleniu i spływa w dół rurki, proces ten jest zjawiskiem ciągłym wywoływanym energią cieplną uzyskaną z promieniowania słonecznego. Swą dużą sprawność kolektory próżniowe uzyskują dzięki wysokiej próżni między dwiema rurami szklanymi, gdyż próżnia jest idealnym izolatorem ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu jego sprawność w mroźne słoneczne dni osiąga wartość do 30%. Jest to jego największą zaletą. Temperatura wrzenia cieczy w rurce może przekraczać 2500C.

Źródło:
-"Wybrane przykłady instalacji solarnych oraz sposoby finansowania" Ryszard Tytko, Kraków 2006


Jeśli zamieszczone informacje/linki są nieaktualne /nieaktywne/ lub pragną Państwo umieścić informacje uzupełniające/linki nieobecne na stronie, prosimy o KONTAKT
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe