Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Rozpoczęto budowę ekologicznego miasta na pustyni

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: technologyreview.com, energetyka.xtech.pl, masdaruae.com
Data: 2008-05-25
Z początkiem maja bieżącego roku rozpoczęła się budowa olbrzymiego ekologiczno-urbanistycznego i zarazem eksperymentalnego projektu finansowanego ze sprzedaży ropy naftowej. Przewidywany koszt budowy zaplanowanej na 8 lat wyniesie ponad 22 miliardy dolarów. "Inicjatywa Masdar", zapoczątkowana w 2006 roku, to ambitny projekt budowy nowego miasta ekologicznego w pobliżu Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Miasto, w którym zamieszka 50 tyś. mieszkańców ma być całkowicie wolne od emisji dwutlenku węgla i innych odpadów. Budowa rozpoczęła się od elektrowni słonecznej, która ma dostarczać energię dla potrzeb budowy miasta a później dla samych mieszkańców. Pierwszymi budynkami mają być obiekt stanowiący część Instytutu Nauki i Technologii Masdar (MIST) oraz szkoła, poświęcona rozwojowi technologii ekologicznych miast.

Jedną z głównych idei projektu jest fakt, że jego realizacja dostarczy wiele praktycznych sposobów na sprawdzenie odnawialnych źródeł energii i ich wydajności na dużą skalę. Jest nadzieja, że technologie testowane w tym projekcie będą mogły być wykorzystywane w różnych miejscach na całym świecie. Chociaż sam projekt bez wątpienia dostarczy wiele wartościowych spostrzeżeń, to jego lokalizacja i okoliczności budowy mogą wzbudzać pewne wątpliwości ze względu na jego ograniczoną użyteczność.

Rząd Abu Dhabi nie pokryje sam pełnych kosztów przedsięwzięcia i wzywa prywatnych inwestorów do wniesienia kapitału, mając nadzieję, że projekt w przyszłości przyniesie zyski. Na pewno nie każde państwo może liczyć na taki przypływ gotówki, by móc realizować podobny projekt. Na dodatek rozwiązania przyjęte w gorącym i suchym klimacie mogą nie odpowiadać wymaganiom innych inwestycji zlokalizowanych w diametralnie różnych warunkach klimatycznych. Na koniec nasuwa się pytanie co z istniejącymi miastami? Wiele rozwiązań technologicznych, które znajdą zastosowanie w Masdar nie znajdzie zastosowania w metropoliach takich jak Nowy Jork czy Meksyk. Wiele osób zastanawia się czy nie lepiej byłoby zaangażować środki w szukanie alternatywy dla istniejących systemów niż w budowanie zupełnie nowego ekologicznego miasta.

Więcej informacji na temat tego projektu można odnaleźć pod oficjalną stroną www.masdaruae.com
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe