Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
BIOPALIWA PŁYNNE
 

Ile bioetanolu i biodiesla na świecie w 2014 roku?

Data: 2008-05-28
Firma Research and Markets opublikowała raport zawierający prognozę rozwoju rynku biopaliw na świecie do roku 2017.

Wzrot produkcji i zużycia biopaliw w najbliższych latach będzie stymulowany przede wszystkim przez takie czynniki jak: kurczenie się rezerw ropy naftowej, wzrost zyżycia energii oraz troska o środowisko naturalne.

Przyszłośc rynku biopaliw wygląda obiecująco, zwłaszcza, że lokalne rządy podejmują kolejne inicjatywy ukierunkowane na promowanie paliw alternatywnych w celu wypełnienia ambitnych pułapów udziału biopaliw w zużyciu. Przykładowo, USA zamierzają do 2012 roku niemal dwukrotnie zwiększyć produkcję etanolu paliwowego a Unia Europejska niedawno ogłosiła cel w postaci 10% udziału biopaliw do roku 2020.

Kluczowe wnioski wypływające z raportu są następujące:

- szacuje się, że wartość światowego rynku biopaliw będzie rosła w tempie ponad 12,3% rocznie w okresie od 2007 do 2017 roku.

- globalna produkcja etanolu przed końcem 2014 roku osiągnie poziom 27 miliardów galonów. Dla porównania podajmy, że np. w samych Stanach Zjednoczonych rocznie zużywa się 40 mld.galonów diesla i około 140 mld. galonów benzyny*.

- światowy rynek biodiesla wzrośnie do poziomu 3,9 mld galonów przed końcem 2014 roku. czyli mniej więcej do wiekosci rynku reprezentowanego przez etanol paliwowy wyprodukowany w USA w roku 2005 (4 mld. galonów).

Z drugiej strony prawie 4 mld galonów rocznego zużycia biodiesla to też niemało - bo jest to prawie 15 mln ton a więc mniej więcej tyle ile wyniosło całkowite żużycie benzyn i ON w Polsce w roku 2006.

W roku 2006 tylko w Europie zużycie samego biodiesla wyniosło 3,89 mln ton, generując obroty na poziomie 2.93 bilionów EUR. Jak prognozują analitycy z Frost&Sullivan, do roku 2013 rynek biodiesla w Europie urośnie do 9,75 mln ton i 7,46 bilionów EUR/rocznie. Prognozowany średni wskaźnik wzrostu rynku w tym okresie oszacowano na poziomie 14% rocznie.

Tak więc z powyższego widać , że rynek biodiesla będzie nadal skoncentrowany głównie w Europie (prawie 10 mln ton w porównaniu do 15 mln ton globalnie co oznacza, że 67% światowej konsumpcji biodiesla przypadnie na Europę).

W roku 2005 w UE wytwarzono prawie 89% całej ilości biodiesla produkowanego na świecie (wg. Worldwatch Institute).

Patrząc jednak na rozwój nowych inwestycji na takich rynkach jak Chiny, Indie czy Brazylia można spodziewac się, że globalna produkcja biodiesla w 2014 roku może być nawet wyższa niż wspomniane 15 mln ton.

Sama tylko Brazylia, do 10 mln ton biodiesla z Europy dołożyć powinna swoje 1-2 mln ton, nie wspominając o Chinach, Indiach oraz Stanach Zjednoczonych i wielu inicjatywach w krajach rozwijających się np. na Filipinach czy Tajladndii.

- produkcja etanolu w USA zdominuje rynek światowy, aczkolwiek rosnące ceny kukurydzy będą dalej pewnym problemem dla tej rozwijajaćej się branży przemysłu,

- Brazylia będzie drugim po USA największym porducentem etanolu na świecie.

W 2006 roku światowe zużycie biopaliw wyniosło 37,7 mln ton (źródło: Freedonia Group)

*http://genomicsgtl.energy.gov/biofuels/transportation.shtml
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe