Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Irlandia: energia z wodorostów

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: Physorg, xtech.pl
Data: 2008-07-16
Irlandia może się stać w najbliższym czasie kluczowym graczem w zakresie biopaliw pozyskiwanych z wodorostów.

Naukowcy od dawna badają wodorosty jako potencjalne źródło bioetanolu, który obecnie pozyskiwany jest przede wszystkim z trzciny cukrowej i kukurydzy, jednakże wciąż nie wszedł do powszechnego użytku ze względu na bariery technologiczne.

Dysponująca bogatymi zasobami wodorostów "Irlandia ma szanse stać się istotnym graczem na polu produkcji biopaliw następnej generacji," – powiedział Stefan Kraan, kierownik Irlandzkiego Centrum Wodorostów na National University of Ireland w Galway.

"Glony, w odróżnieniu od lądowych zasobów biomasy, nie dźwigają owego brzemienia oskarżeń dotyczących odpowiedzialności za rosnące ceny żywności, większe zużycie zasobów wody, oraz niszczenie lasów deszczowych," – dodał Kraan.

Podczas odbywającej się niedawno, dorocznej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Fykologii (nauka o glonach) Stosowanej, naukowcy badali ekonomiczne i społeczne aspekty wykorzystania brązowych wodorostów do produkcji bioetanolu.

Profesor Michael A. Borowitzka z australijskiego Murdoch University powiedział, że w porównaniu do innych roślin z których pozyskiwana jest bioenergia, jak: rzepak, orzechów, czy palm, istnieje wiele gatunków glonów, które mają większą zwartość oleju niż wyżej wymienione, a w dodatku rosną w wodzie.

"Te korzystne niewątpliwie właściwości wywołały szalone zainteresowanie produkcją energii z glonów, zarówno mikroalg, jak i wodorostów." – powiedział Borowitzka. "Koszt produkcji biomasy z glonów na potrzeby biopaliw nie może przekroczyć jednego dolara za kilogram."

Irlandia dysponuje 16 zdatnymi do komercyjnego wykorzystania gatunkami wodorostów, a wciąż prowadzone są badania nad kolejnymi.

Obecnie wykorzystywane są przede wszystkim w: przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, biotechnologicznym, biomedycznym oraz do produkcji kondycjonerów glebowych.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe