Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Do 2030 roku 25 procent unijnej energii może pochodzić z wiatru

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: EWEA, xtech.pl
Data: 2008-08-19
Przeszło 25 procent energii elektrycznej w Unii Europejskiej może pochodzić do 2030 roku z wiatru, czytamy w najnowszej strategicznej agendzie SRA (Strategic Research Agenda), wyznaczającej priorytetowe kierunki działalności badawczo-rozwojowej, wydanej przez European Wind Energy Technology Platform (TPWind).

W 2020 roku, wiatr może zapewnić nawet 180 gigawatów mocy, co przekłada się na 12 do 14 procent unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Natomiast w 2030 roku, może to być nawet odpowiednio 300 gigawatów i 22 do 28 procent. Udział energetyki wiatrowej na tym poziomie pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 600 megaton rocznie.

W 2030 wiatr będzie stanowił największe z nowoczesnych źródeł energii. Swoja pozycje rynek ten zawdzięczał będzie takim czynnikom, jak: zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów ropy i gazu, czy limity emisji CO2.

Zrealizowanie tego planu będzie w najbliższych latach stanowić kluczowe technologiczne i przemysłowe wyzwanie dla unijnej gospodarki. Aby mu sprostać, konieczne będzie zaangażowanie zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego w całej Europie. Konieczne będzie również nadanie projektom związanym z energetyka wiatrową statusu priorytetowego.

Rozwój energii wiatrowej ma odbywać się w trzech fazach:

Faza pierwsza, obejmująca lata 2008-2020. Dojrzewa rynek w Europie Zachodniej i rozwija się w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozpoczynają się inwestycje w przybrzeżne farmy wiatrowe na dużą skalę. Sumaryczna moc wszystkich elektrowni wiatrowych sięga 180 gigawatów, z czego 40 gigawatów, to elektrownie przybrzeżne.

Faza druga, obejmująca lata 2020-2030. Zmierzają ku końcowi kluczowe inwestycje w farmy wiatrowe na dużą skalę. Trwają prace nad obniżeniem kosztów uzyskiwania energii i nowymi technologiami. Powstają na skalę przemysłową farmy wiatrowe na pełnym morzu. Rośnie eksport energii z Europy. Sumaryczna moc wszystkich elektrowni wiatrowych sięga 300 gigawatów. Rocznie przybywa 20 gigawatów, z czego 10 gigawatów, to instalacje przybrzeżne, a 7,5 gigawata pochodzi z modernizacji istniejącej infrastruktury.

Faza trzecia, obejmująca lata 2030-2050. Większość europejskich inwestycji w sektorze energetyki wiatrowej dotyczy nowych instalacji oraz modernizacji istniejących. Rośnie eksport energii z Europy.

"Wizja oraz działania niezbędne do jej realizacji zaprezentowana przez TPWind w SRA są ogromnie ważnymi krokami w przyszłość energetyki wiatrowej w Europie." – powiedział Henning Kruse, prezes TPWind. "Nadszedł czas, by wdrożyć plan do działania, a tu bardzo dużo zależy od wsparcia Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich."

European Wind Energy Technology Platform stanowi forum wspierania rozwoju energetyki wiatrowej w zakresie kreowania polityki i ścieżek rozwoju technologii wiatrowej. Forum stanowi również płaszczyznę nieformalnej współpracy dla członków Unii europejskiej. Głównym celem TPWind jest określenie kluczowych obszarów badań w zakresie technologii wiatrowych, jak również wyznaczenie niezbędnych dla rozwoju technologii wiatrowej obszarów.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe