Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Ruszyła pierwsza komercyjna elektrownia napędzana prądami morskimi

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: xtech.pl, technologyreview.com
Data: 2008-08-21
Pierwsza w świecie komercyjna elektrownia falowa, wybudowana przez Marine Current Technologies, została przyłączona do sieci energetycznej w Irlandii Północnej. Dysponuje ona mocą 1,2 megawata, a składa się z dwóch zanurzonych turbin, które generują energię z prądów wodnych u wybrzeży Strangford Lough. Właściciel twierdzi, że system SeaGen po osiągnięciu pełnej mocy będzie w stanie dostarczyć prąd do około tysiąca gospodarstw domowych.

System jest obecnie w fazie testów i generuje 150 kilowatów energii, które są przesyłane do sieci. Nastąpiło jednak uszkodzenie jednego z wirników, spowodowane awarią systemu sterowania. Peter Fraenkel, dyrektor techniczny MCT przekonuje, że awaria zostanie usunięta do listopada tego roku.

Technologia przypomina tę stosowaną w turbinach wiatrowych z tym wszakże wyjątkiem, że zamiast wiatru, turbinę napędzają prądy przepływu wody. Przewaga turbin wodnych nad wiatrowymi polega na tym, że w odróżnieniu od wiatru, prądy wodne są przewidywalne, przekonuje James Taylor z Nova Scotia Power, firmy, która ma w planach podobny projekt. "Wiatr jest bardzo zmienny, w związku z czym dużo trudniejsze i kosztowniejsze jest zintegrowanie takich systemów energetycznych." – powiedział Taylor.

Pozyskiwanie energii z prądów wodnych zostało zaprezentowane po raz pierwszy przez MCT w 1994 roku na przykładzie zainstalowanego 15 kilowatowego systemu w Loch Linnhe u zachodniego wybrzeża Szkocji. W 2003 roku, MCT zainstalowało 300 kilowatowy system u wybrzeży Lynmouth w Anglii. Równocześnie, norweski Hammerfest Strom zainstalował podobny system w cieśninie Kvalsund. Systemy te były jednak dużo mniejsze niż SeaGen i służyły do celów testowych.

SeaGen wykorzystuje dwa wirniki o średnicy 16 metrów, z których każdy jest w stanie wygenerować 600 kilowatów energii. Fraenkel przekonuje, że wykorzystanie dwóch turbin jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż głębokość morza ogranicza maksymalną średnicę wirnika. "Dlatego musimy rozrastać się na boki." – powiedział.

Naukowcy ukończyli również system sterowania wirnikami. "Są one zamocowane podobnie jak śmigła w samolotach, a mechanizm zmiany kąta ułożenia łopat, pozwala optymalizować pracę wirnika." – powiedział Fraenkel. Naukowcy mogą uruchomić wirnik, zatrzymać go, przyspieszyć, bądź zwolnić. Aby zapobiec jakiemukolwiek negatywnemu wpływowi urządzenia na ekosystem, konieczne jest, by wirniki kręciły się z prędkością nie większą jak 14 obrotów na minutę. Prędkość taka zapewnia bezpieczeństwo przebywającym w sąsiedztwie stworzeniom i gwarantuje, że prądy wodne pozostaną niezakłócone. Wirniki są umocowane do krzyża znajdującego się na dużej stalowej belce, która opiera się na czterech nogach przytwierdzonych do dna. Krzyż może być unoszony ponad poziom wody w celu ułatwienia dostępu do urządzenia.

SeaGen jest projektem wartym 20 milionów dolarów, jednakże Fraenkel szacuje, że w najbliższej przyszłości koszt takiego projektu wnosić będzie 7 do 8 milionów dolarów za megawat. "Technologia ta dopiero się rozwija, więc póki co, jest droga." – powiedział Taylor. "Spodziewamy się jednak, że po opracowaniu jej na skalę komercyjną i po lepszym jej poznaniu, ceny spadną i będą porównywalne do innych odnawialnych źródeł energii." – dodał. Taylor jest przekonany, że megawatowa elektrownia Nova Scotia Power powstanie w Zatoce Fundy w 2009 roku. Będzie ona działać w ramach dwuletniego programu demonstracyjnego.

MCT planuje obecnie, wspólnie z niemieckim kooperantem, wybudować 10,5 megawatową elektrownię u wybrzeży Walii. Firma już rozpoczęła prace nad tym systemem i spodziewa się ukończenia projektu w przeciągu najbliższych trzech lat.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe