Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ENERGIA SŁONECZNA
 

Kolektory próżniowe z U-rurą

Data: 2008-09-08
Kolejnym typem typem konstrukcji kolektora próżniowego jest konstrukcja z U-rurą. Technologia ta stosowana jest m.in. w kolektorach serii CPC Star azzurro.

Kolektor wakum-rurowy CPC Star firmy Paradigma składa się z trzech podstawowych elementów zabudowanych na wspólnej ramie:
- Wakum-rury
- Zwierciadła CPC
- Zbieracza z jednostką przenoszącą ciepło i rurą powrotną
- Komora zbiorcza oraz jednostka przenosząca ciepło


Rys.1. Schemat ideowy kolektora Paradigma
1. Zwierciadło CPC
2. U-rura
3. Blacha przenosząca ciepło
4. Tulejka czujnika
5. Rura zbiorcza
6. Rura próżniowa

W estetycznie ukształtowanej komorze znajdują się dwie rury zbiorcze oraz rura powrotna. W ten sposób możliwe jest usytuowanie zasilania i powrotu po jednej stronie kolektora. Możliwa jest również zmiana (na miejscu zabudowy kolektora) wyprowadzeń zasilania i powrotu po lewej albo prawej stronie, jak również po obu stronach. Każda wakum-rura, posiada rurkę w kształcie U z przepływającym w niej płynem obiegu kolektora (płyn niezamarzający). Rurka ta wraz z blachami przenoszącymi ciepło zostaje wciśnięta do wakum-rury. Ta kompletna jednostka przenosząca ciepło wchodzi do komory zbiorczej.


Rys.2. Przekrój rury próżniowej kolektora Paradigma
1. Rura miedziana
2. Blacha przenosząca ciepło
3. Warstwa absorbera
4. Rura prózniowa
5. Zwierciadło CPC
6. Blacha - ekran

Rura próżniowa Paradigma składa się z dwóch koncentrycznych rur szklanych, które z jednej strony zakończone są półokrągło a z drugiej strony zgrzane ze sobą. Przestrzeń między nimi zostaje opróżniona z powietrza i hermetycznie zamknięta. W ten sposób otrzymujemy najlepszą izolację - próżnię. Powstałe
w ten sposób naczynie można również określić jako termos. Aby umożliwić wykorzystanie energii słonecznej, pokryto zewnętrzną ścianę wewnętrznej rury wysokoselektywną przyjazną dla środowiska, warstwą tworzącą absorber. Warstwa absorbująca zamknięta jest w przestrzeni próżniowej. Absorber jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska, a warstwa aluminiowo-azotynowa charakteryzuje się szczególnie niską emisją oraz bardzo wysoką absorbcją promieniowania.

Źródło:
-"Wybrane przykłady instalacji solarnych oraz sposoby finansowania" Ryszard Tytko, Kraków 2006


Jeśli zamieszczone informacje/linki są nieaktualne /nieaktywne/ lub pragną Państwo umieścić informacje uzupełniające/linki nieobecne na stronie, prosimy o KONTAKT
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe