Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
EDUKACJA
 

Zielone budownictwo – część I

Autor: Sylwia Zwierzchowska
Data: 2009-02-01
Czym jest zielone budownictwo?
Zielony dom [1] to projekt, który ma uświadomić potencjalnym inwestorom i uwrażliwić ich na kwestię ekonomiczno-ekologiczną w budownictwie. Wyraźna tendencja projektantów skłania się ku wydawaniu projektów ergonomicznych, przestrzennie pomyślanych, mało energochłonnych. Taki projekt, w połączeniu z odpowiednimi rozwiązaniami izolacyjno-materiałowymi, które w znaczący sposób przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii ma szansę zaoszczędzić na kosztach budowy, wykończenia i wyposażenia obiektu.
Dwie zasadnicze sprawy leżące u postaw problemu, a raczej jego rozwiązania: jak zbudować zielony obiekt, dotyczą refleksyjności dachów (mowa o tak zwanych dachach chłodnych [2]) oraz właściwości absorpcyjnych elewacji zewnętrznych [3]. Te dwa zasadnicze czynniki wpływają przede wszystkim na zapotrzebowanie energii do chłodzenia, a co za tym idzie wzrost kosztów eksploatacyjnych i modernizacyjnych. W Stanach Zjednoczonych program zielonego budownictwa jest subsydiowany, gdyż rząd dostrzega wyraźne korzyści ze stosowania podobnych rozwiązań.

Dachy chłodne
Dachy takie charakteryzuje duża refleksyjność powierzchni, czyli zdolność do odbicia jak największej ilości promieniowania słonecznego i wyemitowania go z powrotem do atmosfery, czyli tak zwana emisja termiczna. Tradycyjne dachy nie posiadają takich własności; energia cieplna jest łatwo absorbowana i emitowana do wnętrza obiektu, co przyczynia się do wzrostu kosztów działania klimatyzacji, a co za tym idzie większego zużycia energii elektrycznej. Dachy refleksyjne odbijając promieniowanie słoneczne, utrzymują w budynku niższą temperaturę.

Rys. Działanie dachu chłodnego
Źródło [4]

Jak skonstruowany jest taki dach?
Otóż pojęcie dach chłodny odnosi się jedynie do materiałów stanowiących powierzchnię dachu, a nie do samej jego konstrukcji. Zatem o efektywności termicznej budynku będzie decydowało zestawienie odpowiedniej izolacji oraz dachu chłodnego.
Intuicja podpowiada, że dachy chłodne powinny być pokryte białymi pigmentami, gdyż te najlepiej odbijają promieniowanie ultrafioletowe. Od pewnego czasu dostępne są jednak powłoki selektywne tak zwane cool color, które niezależnie od zastosowanego pigmentu nie tracą swoich własności refleksyjno-emisyjnych.

Korzyści z zastosowania dachów chłodnych
1. Zredukowany efekt kondukcji ciepła do wnętrza budynku. Według badań przeprowadzonych przez Lawrence Berkeley National Laboratory i Davis Energy Group w Kalifornii, zastosowanie dachu chłodnego zredukowało zużycie energii elektrycznej przez urządzenia klimatyzacyjne o 52%.
2. Ograniczenie występowania zjawiska miejskiej wyspy ciepła, zjawiska smogu oraz globalnego ocieplenia.
3. Większa żywotność dachów chłodnych w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami narażonymi na działanie promieniowania UV, IR oraz penetrację wilgoci, a zatem tych czynników, które w pierwszej kolejności prowadzą do degradacji dachu, co w konsekwencji obniża koszty utrzymania dachu i składowania odpadów.

Autor: Sylwia Zwierzchowska

Bibliografia
[1] http://www.dom-ekol.pl
[2] Izolacje, styczeń 2009 rok, Dachy chłodne – sposób na obniżenie zużycia energii w budynkach, Michelle van Tijen, tłumaczenie: Michał Kieś
[3] Tadeusz Orzechowski, Anna Zwierzchowska, Sylwia Zwierzchowska, Wpływ właściwości absorpcyjnych elewacji zewnętrznej na zapotrzebowanie energii do chłodzenia
[4] http://www.coolroofs.org
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe