Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ENERGETYKA TRADYCYJNA
·CO2
 

Elektrownia Dolna Odra SA

Data: 2009-06-11
W skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra S.A. wchodzą następujące jednostki organizacyjne: Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina oraz mieszczące się w Szczecinie: Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin. Elektrownie Zespołu pracują w oparciu o węgiel kamienny.

Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie został powołany decyzją Ministra Górnictwa i Energetyki 1 lipca 1976 roku. W dniu 1 października 1996 roku dotychczasowe Przedsiębiorstwo Państwowe przekształcono w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa i wpisano do rejestru handlowego w Sądzie Rejonowym w Szczecinie jako Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. (ZEDO S.A.). Spółkę zarejestrowano 2 maja 2001 r., pod numerem KRS: 0000010171.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej i cieplnej. W skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra S.A. wchodzą następujące jednostki organizacyjne: Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina oraz mieszczące się w Szczecinie: Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin. Elektrownie Zespołu pracują w oparciu o węgiel kamienny.

Głównym ogniwem Zespołu jest Elektrownia Dolna Odra. Elektrownia ta jest konwencjonalną elektrownią blokową z otwartym układem chłodzenia i podstawowym źródłem energii elektrycznej na Pomorzu Zachodnim. Produkuje energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zasila w ciepło miasto Gryfino. Obecnie Elektrownia Dolna Odra dysponuje mocą elektryczną 1772 MWe i mocą cieplną 100 MWt.

Elektrownia Pomorzany jest elektrownią zawodową, której osiągalna moc elektryczna wynosi 134,2 MWe , a cieplna - 323,5 MWt. Elektrownia dostarcza energię cieplną do sieci ciepłowniczej Szczecina.

Elektrownia Szczecin jest elektrownią zawodową dysponującą mocą elektryczną 88 MWe , a cieplną - 220 MWt. Podobnie jak Elektrownia Pomorzany zaopatruje w energię cieplną miasto Szczecin.

Położenie poszczególnych elektrowni w obrębie aglomeracji miejskich oraz w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, nakłada na ZEDO S.A. szczególną troskę o środowisko naturalne. Z tego względu działania proekologiczne zostały włączone w strategię przedsiębiorstwa jako jeden z priorytetowych zadań.

Podstawowe dane techniczne Elektrowni Dolna Odra SA:
Rok uruchomienia elektrowni: 1974
Rok uruchomienia ostatniego turbozespołu: 1977
Rodzaj paliwa podstawowego: węgiel kamienny
Liczba kotłów energetycznych: 8
Wydajność znamionowa kotłów [t/h]: 650
Liczba turbozespołów: 8
Moc elektryczna osiągalna [MW]: 1742

Dane teleadresowe:
Elektrownia Dolna Odra SA
74-100 Nowe Czarnowo 76 k. Gryfina
tel. +48 091 316 51 00
fax: +48 091 416 20 00
www: www.dolnaodra.com.pl
e-mail: info@dolnaodra.com.pl
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe