Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Panele w drogach, które produkują prąd elektryczny

Autor: Rembowski Łukasz (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: solarroadways.com, auto-swiat.pl
Data: 2009-09-02
Droga jaka jest każdy widzi, jednak wkrótce nasze wyobrażenie drogi jako asfaltowej nawierzchni może ulec zmianie. Dlaczego? Dzięki firmie Solar Roadways w niedalekiej przyszłości możemy jeździć po inteligentnej jezdni, która wyprodukuje prąd i zatankuje elektryczny samochód.Pomysł firmy Solar Roadways jest stosunkowo prosty. Wpadła ona na pomysł, aby nawierzchnie dróg służyły nie tylko kierowcom, ale również środowisku. Idea budowy słonecznych dróg może jest szalona, ale według amerykanów ma szanse powodzenia. Receptą na sukces według nich jest budowa drogi ze specjalnych paneli słonecznych produkujących energię elektryczną.

Pomysł amerykanów ma wiele zalet poczynając od produkcji energii elektrycznej a kończąc na umieszczeniu w panelach, z których zostanie zbudowana droga inteligentnego oświetlenia - pasów widocznych w każdych warunkach pogodowych oraz interaktywnych komunikatów informujących na bieżąco kierowców sytuacji na drodze. Co więcej dzięki systemowi zarządzania ruchem może w trybie natychmiastowym generować komunikaty o wypadku oraz kierować podróżnych na najwygodniejsze objazdy zatorów drogowych.

Droga wykonana według pomysłu Solar Roadways będzie zbudowana z kwadratowych paneli o długości boku 365 cm. Głównym pomysłem na wykorzystanie wynalazku jest produkcja czystej energii elektrycznej, która być może w przyszłości zastąpi konwencjonalne sposoby generowania prądu.

Co ciekawe w nowej konstrukcji drogi przewidziano również miejsce na montaż podgrzewaczy eliminujących gołoledź oraz zaśnieżenie jezdni.

Troska o nasze środowisko jest dla twórców słonecznych dróg priorytetem, dlatego też w przyszłości chcą oni wykorzystać rewolucyjną nawierzchnię jako swoistą "stację benzynową" dla aut elektrycznych, które będą tankowane podczas jazdy.

Według oficjalnych informacji Solar Roadways jeden panel dziennie może wyprodukować 7,6 kWh energii elektrycznej. Co przy pokryciu panelami wszystkich dróg Stanów Zjednoczonych pozwoliłoby na wyprodukowanie 3-krotnie więcej energii niż wytwarzają obecnie elektrownie USA. Wizja jest zacna, jednak czy ma sens?


Cóż, według Solar Roadways budowa takiej drogi się opłaca? Tak, bowiem dzięki, nim można zbudować drogę, która zarabia pieniądze na swoje utrzymanie niemal przez cały czas. Dzięki temu nowatorska "droga słońca" generuje koszty jedynie podczas jej budowy, natomiast po jej uruchomieniu zarządca może już liczyć zyski ze sprzedaży prądu.

Czy pomysł firmy Solar Roadways się przyjmie? A może to kolejny sposób na chwilową popularność i zdobycie sławy? Czas pokaże.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe