Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
KOTŁY, KOTŁOWNIE
 

Paliwa płynne

Data: 2009-11-18
Gaz płynny (propan i/lub butan)

Znany od lat propan i/lub butan jest obecnie 'pakowany' w większe, niż tylko 11 kilogramowe butle - może być tankowany do dużych zbiorników ze specjalnych cystern i służyć do tradycyjnego ogrzewania budynków. W chwili obecnej firmy zajmujące się dystrybucją gazu płynnego starają się jak najbardziej zachęcić do stosowania tego paliwa, obniżając koszty początkowe - oferują dzierżawę zbiorników zamiast konieczności ich kupna, proponują miesięczne rozliczanie tylko faktycznie zużytego paliwa, bez konieczności jednorazowego zakupu kilku tysięcy litrów, proponują nowoczesne kotły. Wszystko to ma na celu spowodowanie, by spopularyzować gaz płynny, który mimo wszystko w eksploatacji wciąż jest dużo droższy od gazu ziemnego lecz coraz mniej od oleju opałowego. Dla gazu płynnego możliwe jest stosowanie kotłów kondensacyjnych, jednak trzeba na to zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia - musi ono być specjalnie przystosowany do tego paliwa. Wpływ na środowisko jest niewielki - porównywalny z gazem ziemny.

Podsumowując: gaz płynny jest paliwem niemal równie wygodnym, jak gaz ziemny i porównywalnym z olejem opałowym, wciąż jednak droższy. zależnie od sytuacji finansowej - dla niektórych może być lepszą alternatywą od oleju opałowego, którego użytkowanie trzeba opłacać 'z góry'.

Oleje opałowe (lekki, średni, ciężki oraz olej napędowy)

Łatwość zakupu i magazynowania oleju, a także zautomatyzowanie działania instalacji centralnego ogrzewania nakazuje uznać olej opałowy za ważne paliwo, warte zastosowania w szczególnych przypadkach. Do ogrzewania budynków mieszkalnych służyć może wyłącznie olej opałowy lekki, olej opałowy średni przeznaczony jest dla kotłowni średniej i dużej mocy, natomiast olej opałowy ciężki używany jest w kotłowniach dużej mocy - np. dla procesów przemysłowych. Obecnie olej napędowy (ze względów podatkowych znacznie droższy) praktycznie przestał służyć do celów grzewczych. Koszty zakupu kotła, instalacji olejowej i zbiornika na paliwo są wyższe od kosztów kotła gazowego, wyższe są także koszty eksploatacji i cena oleju (z wyłączeniem olejów ciężkich). Należy także pamiętać, że koszt napełnienia zbiorników to zamrożenie stosunkowo dużej ilości pieniędzy - za ogrzewanie olejem opałowym płacimy 'z góry'.

Podsumowując: oleje opałowe polecamy wyłącznie dla wysokotemperaturowych procesów technologicznych, dla przemysłu (średni i ciężki olej opałowy - mazut). Dla domów - polecamy tylko tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania gazu ziemnego, a wymagana jest całkowita bezobsługowość. Należy zwrócić uwagę na dostępne na rynku supernowoczesne olejowe kotły kondensacyjne - choć tylko kilka najlepszych w świecie firm (np. MHG) posiada je w ofercie - są jak najbardziej warte zainteresowania.

Oleje roślinne (rzepakowy, słonecznikowy, lniankowy i inne)

Oleje roślinne są w Polsce paliwem dopiero 'raczkującym' - ze względu na przepisy podatkowe stosowanie olejów roślinnych zarówno w instalacjach domowych, jak i samochodowych jest, niestety, wciąż nieopłacalne.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe