Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Wielki Kanion – czyli jak wykorzystać ochronę środowiska w praktyce

Autor: Ewa Wójcik
Data: 2010-01-02
Park Narodowy Wielkiego Kanionu jest jednym z najstarszych Parków Narodowych USA. Założony w 1919r zajmuje obszar 493 tys. ha.
Większość ludzi wybierając to miejsce jako cel turystyczny kieruje się walorami estetycznymi i chęcią zobaczenia jednego z naturalnych cudów świata.
Nie mniej jednak firma zarządzająca częścią rekreacyjną zaskakuje przybywających innowacjami wprowadzonymi w celu ochrony środowiska.Już od samego wjazdu mamy możliwość skorzystania z publicznego transportu, a więc autobusów napędzanych ekologicznym paliwem, których emisja jest o 70 % czystsza niż w przypadku tradycyjnie używanych paliw, co więcej jego efektywność jest o 20% większa.84 panele słoneczne, które zostały zainstalowane zaraz przy Centrum Informacji Turystycznej nie tylko zaopatrują budynek w elektryczność, co wystarcza na pokrycie 30% zapotrzebowania na energię, ale również służą w celach edukacyjnych. 4.5 mln turystów, którzy każdego roku przybywają do parku mają okazję obejrzeć wystawę oraz dowiedzieć się, jak pozyskuje się energię ze Słońca.Inwestycja została sfinansowana dzięki Arizona Public Service (APS) jako część projektu, który zmierza do tego, aby Arizona stała się jednym ze stanów, w których energia w znacznym stopniu pozyskiwana jest ze Słońca.
Pozostałe inicjatywy zmierzające do zredukowania negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko to 100% recykling papieru, unowocześnienie 14 kotłowni pierwotnie zasilanych paliwem olejowym na zaopatrywane czysto spalanym propanem, zmiana 7 tys. tradycyjnych żarówek na energooszczędne, posiadanie ISO 14001 Certification of our Environmental Management System oraz uczestnictwo w US Environmental Protection Agency's National Environmental Performance Track., oraz program oszczędzania wody i energii, który w gestii gości hotelowych zostawia decyzje co do codziennej zmiany ręczników oraz pościeli.
Interesujący jest również aspekt szkolenia pracowników, który w swoim programie uczy jak podczas pracy oszczędzać energię, sortować śmieci oraz dostarczać odwiedzającym informacji na temat jak mogą oni przyczynić się do ochrony środowiska w tym wyjątkowym miejscu. W tym celu przygotowane zostały specjalne broszury, które można znalexć się w każdym pokoju hotelowym.
Firma przyjęła również inne regulacje, które pomogą przedsiębiorstwu w przestrzeganiu zasad zrównoważonego rozwoju:
• Zakaz używania polistyrenu
• Szerokie zastosowanie papieru pochodzącego z wtórnych surowców
• Używanie przyjaznych środowisku środków czystości
• Dystrybucja kwartalników traktujących o ochronie środowiska
• Oraz inne

Przykład Parku Narodowego Wielkiego Kanionu pokazuje jak w prosty sposób można połączyć turystykę z ochroną środowiska naturalnego wykorzystując w tym celu odnawialne źródła energii, jak np. energia słoneczna.
W Polsce nie codziennie spotykamy się z takimi rozwiązaniami, ale wierzę, że z upływem lat również w naszym kraju będzie to codzienność.

Autor: Ewa Wójcik

Źródła:
http://www.grandcanyonlodges.com
http://www.photonics.com/Content/ReadArticle.aspx?ArticleID=35910
http://pl.wikipedia.org
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe