Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Ciągnik na biogaz

Data: 2010-07-08
AGCO, światowy producent i dystrybutor maszyn i sprzętu rolniczego zademonstruje nowy model ciągnika napędzany biogazem. Valtra, wiodąca skandynawska marka należąca do AGCO przedstawi po raz pierwszy w Szwecji ideę tej technologii w ciągniku Valtra N101.
Martin Richenhagen - Prezes koncernu AGCO powiedział, że "opracowanie ciągnika i generatora na biogaz materializuje dążenia AGCO do stworzenia rozwiązań umożliwiających efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii".
Firma Valtra Grupy AGCO i AGCO SISU POWER, fabryka innowacyjnych silników firmy AGCO opracowała ciągnik zapędzany biogazem i obecnie przeprowadza jego próby w Szwecji. Bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w oryginalnym silniku Diesla, 70 do 80% energii pochodzi z biogazu. Silnik na podwójne paliwo pracuje podobnie jak silnik Diesla. Gaz wtryskiwany jest razem z powietrzem wlotowym, a spalanie następuje w chwili wtrysku do cylindra niewielkiej ilości oleju napędowego. W przypadku braku biogazu silnik może pracować na samym oleju napędowym.

Ciągnik Valtra N101 ma moc 110 KM, wyposażony jest w ładowacz czołowy, przedni TUZ i przedni WOM. Ciągnik ten przeznaczony jest do wszelkich prac rolniczych w gospodarstwach, przedsiębiorstwach komunalnych i dla usługodawców, którzy mają możliwość tankowania biogazu podczas wykonywania prac. Butle z biogazem zamontowane są w bezpiecznym miejscu, po prawej stronie podwozia, a cała instalacja wykonana jest zgodnie z odpowiednimi przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi pojazdów mechanicznych. Pojemność butli na biogaz w pierwszym modelu testowym wynosi 170 l, co przy ciśnieniu 200 bar odpowiada około 30 litrom oleju napędowego. W typowych zastosowaniach wystarcza to na 3 do 4 godzin pracy.

Jari Rautjärvi, Dyrektor zarządzający Valtra wyjaśnia, że "w ciągniku Valtra na biogaz zastosowano najnowszą technologię zgodną z aktualnym stanem wiedzy w tym zakresie. Zarówno silnik Diesla, jak i system wtrysku gazu posiadają swój własny elektronicznie sterowany system bezpośredniego wtrysku paliwa, który zapewnia optymalizację składu mieszanki biogazu i oleju napędowego".

Prezentowany ciągnik wykonany został przez firmę Valtra przy współpracy z Afcon Oy, Alt-Control Oy, RAP Clean Air Systems, Turku University of Applied Sciences oraz Ecocat Group. Siostrzana spółka firmy Valtra AGCO SISU POWER Genpowex była równie zaangażowana w ten projekt i pomagała przy opracowaniu generatora na podwójne paliwo, tóry prezentowany będzie równie na wystawie rolniczej Borgeby Fältdagar. Partnerami Valtry w tym projekcie od początku były firmy Biogas Syd oraz Lantmannen Maskin. Ciągnik poddany zostanie dalszym próbom w Skåne, a silnik na podwójne paliwo będzie dalej opracowywany i doskonalony w pracowni silników.

Pan Richenhagen mówi dalej, że " innowacyjna technologia AGCO przynosi także korzyści dla środowiska naturalnego. Nasze wiodące technologie transmisji napędu oraz silników zmniejszają emisję spalin oraz hałasu, poprawiając jednocześnie efektywność spalania paliwa. Ciągnik nowego pomysłu jest świetnym przykładem pokazującym, jak można wykorzystywać paliwa ulegające biodegradacji i olej napędowy w realnych zastosowaniach na świecie".
AGCO zobowiązało się dostarczać postępowym rolnikom rozwiązania typu Hi-Tech i rozwijać technologie przyjazne dla środowiska naturalnego. Departament Energii USA przyznał niedawno AGCO grant na efektywne odbieranie i transport biomasy do zakładów produkujących biopaliwo. W 2009 r. AGCO było pierwszą firmą branży rolniczej, która wprowadziła wiodącą przemysłowo technologię SCR (Selective Catalytic Reduction-selektywna redukcja katalityczna) obróbki gazów spalinowych w swoich produktach.

 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe