Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
EDUKACJA
 

O Regulatorach ... prawie wszystko. Raport ICER dla G8

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: Urząd Regulacji Energetyki - ure.gov.pl
Data: 2010-08-17

Specjalnie na spotkanie grupy G8 w kanadyjskiej Muskoce, w dniach 25 i 26 czerwca 2010 roku, powstał raport o działaniach regulatorów rynku energii. Raport “A Description of Current Regulatory Practices for the Promotion of Energy Efficiency" przygotowała Międzynarodowa Konfederacja Regulatorów Energii (ICER).


Opracowanie ICER jest kompendium wiedzy o działalności regulatorów rynku energii na całym świecie. Raport przedstawia funkcjonowanie instytucji regulacyjnych i ich działania na rzecz efektywności energetycznej m.in. w krajach Unii Europejskiej, Federacji Rosyjskiej, Ukrainie, Chinach, Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii oraz państwach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Istotnym elementem raportu jest analiza działań regulatorów rynku na rzecz poprawy efektywności energetycznej oraz implementacji założeń polityki energetycznej związanej z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Autorzy raportu zwracają uwagę na konieczność poprawy współpracy międzynarodowej i ponadregionalnej instytucji regulacyjnych, zwłaszcza w obszarze wymiany informacji na temat efektywności energetycznej i analiz porównawczych nieraz bardzo zróżnicowanych krajowych i regionalnych praktyk regulacyjnych.

Raport przygotowany przez ICER jest jedną z pierwszych prób oceny ogólnoświatowych tendencji w funkcjonowaniu instytucji regulacyjnych, zawierającą informacje na temat istniejących praktyk prawnych, stosowanych instrumentów finansowych, bodźców rynkowych, mechanizmów audytu energetycznego, działań edukacyjnych prowadzonych na rzecz odbiorców paliw i energii oraz technologii inteligentnych sieci i inteligentnego opomiarowania (smart grid & smart metering).

W odniesieniu do Polski, raport ICER wskazuje na zaangażowanie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, krajowego regulatora rynku energii, w dyskusji i przygotowaniu rozwiązań dotyczących promocji rozwiązań smart w polskiej energetyce.


Międzynarodowa Konfederacja Regulatorów Energii (International Confederation of Energy Regulators - ICER) - powstała w październiku 2009 roku w celu wzmocnienia międzynarodowej współpracy instytucji regulacyjnych rynku paliw i energii. Więcej informacji na temat ICER znajduje się na stronie - www.iern.net/portal/page/portal/IERN_HOME/ICER_HOME.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe