Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Biomasa - biznes całego świata

Autor: Zglejszewski Karol, Źródło: Nowy Przemysł
Data: 2011-04-09
- Biomasa zaczyna być coraz poważniej traktowana. To biznes całego świata - mówił Dariusz Bliźniak, wiceprezes TGE, podczas konferencji na temat uruchomienia Parkietu Biomasy.

Pojawia się jednak problem skąd sektor energetyczny weźmie tyle surowca, skoro najpopularniejszej obecnie biomasy, którą jest drewno, już zaczyna brakować. Zdaniem ekspertów rozwiązanie tego problemu jest stosunkowo oczywiste. Należy zacząć wykorzystywać surowce, które dotąd traktowane były jako odpady, a nie jako produkt do zagospodarowania na cele energetyczne.

Już teraz wykorzystywane są łuski słonecznika, łupiny orzecha kokosowego, pestki wiśni. Fortum w elektrociepłowniach chce spalać pelety z pestek oliwek.

- Budzą się kraje dysponujące surowcami jak na przykład Afryka czy Azja i zaczynają się aktywnie przygotowywać do eksportowania biomasy na rynki europejskie - tłumaczył Bliźniak.

I tak między innymi intensywnie przygotowywany jest rynek związany z palmami oleistymi.

- Już teraz w Indonezji i Malezji stosowane są specjalne zachęty dla przedsiębiorców z całego świata, którzy zechcą te niezagospodarowane surowce, które pozostają z produkcji z palm oleistych, przetworzyć, zagospodarować i przeznaczyć na cele energetyczne - wyjaśniał dalej Bliźniak.

- Surowiec eksportowany do UE będzie z Malezji, Indonezji, Południowej Ameryki i Afryki - tłumaczy Maciej Wiśniewski, prezes firmy Consus - Na cele związane z biomasą coraz częściej wykorzystuje się także drzewa egzotyczne z plantacji, które co jakiś czas trzeba odnowić. W przypadku Ameryki Południowej to np. Kauczukowiec.

To procesy świadomie kształtowane przez państwa. Kraje azjatyckie na europejski rynek biomasy chcą wejść ze słomą ryżową, która ma dosyć wysokie parametry energetyczne. Kolejnym surowcem do produkcji biomasy będą w najbliższym czasie wytłoki cukrowe.

- Krajem dominującym w tym obszarze jest Brazylia. Dziś wytoki cukrowe zużywa głównie na potrzeby własne, ale już zaczyna powoli eksportować na terytorium Unii Europejskiej - mówił wiceprezes TGE.

- Kraje europejskie zwiększają import biomasy z innych kontynentów, a dominują kraje zachodnie. Opierając się na ich doświadczeniach, temat może być bardzo interesujący również dla polskich elektrociepłowni - mówi prezes zarządu Consus.

Jednak jak wskazują eksperci w przypadku biomasy w najbliższej przyszłości trzeba będzie zwracać uwagę nie tylko na cenę surowca, ale również na ślad węglowy.

- Teraz nie jest liczony, ale w najbliższym czasie będzie. Trzeba będzie patrzeć na całkowitą sumę wyemitowanych gazów cieplarnianych, bo co z tego, że w kotle będzie spalana biomasa, a nie węgiel, skoro sam jej transport będzie emitował więcej CO2. Importowanie biomasy może być nieekonomiczne - wyjaśnia Maciej Wiśniewski.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe