Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ENERGETYKA TRADYCYJNA
·CO2
 

Linie wysokich i najwyższych napięć

Data: 2015-03-03
W Polsce istnieją sieci o napięciach 110kV, blisko 170 linii o napięciu 220kV blisko 70 linii o napięciu 400kV, oraz jedna linia przesyłowa o napięciu 750kV.
Linie 110kV są nazywane liniami wysokiego napięcia a linie powyżej 110kV są nazywane liniami najwyższych napięć. Linie te mimo stosunkowo niezbyt dużych prądów transferują olbrzymią energię. Należy to mieć na względzie przy projektach i budowie takiej inni.
Niewątpliwie są to linie dość drogie, ale ich koszt amortyzuje się podczas wieloletniego ich użytkowania. Linie te bowiem znacząco zmniejszają straty na przesyle, zależące od impedancji i prądu w linii(w kwadracie).
Tak więc zwiększanie napięcia przesyłu zmniejsza prąd zgodnie z wzorem na moc przesyłaną przy S=const, prawie wprost proporcjonalnie do napięcia linii. Prawie pojawia się jako zauważenie strat w stacjach transformatorowych. Linie takie aby gwarantować akceptowalne bezpieczeństwo, muszą spełniać szereg warunków.
Muszą mieć odpowiednio mocne i wysokie słupy aby wytrzymywać niemały naciąg (w przypadku linii 400kV i więcej zwykle kilku przewodowej na jednej fazie) linii. Muszą mieć także wystarczającą odległość najniższego punktu linii od ziemi, który gwarantuje bezpieczeństwo poruszających się pod linią ludzi, pojazdów itp.
Teren pod nie wybrany musi być bardzo słabo zaludniony, a drogi krzyżujące się z linią powinny ze względów bezpieczeństwa mieć znaki zakazu przewożenia zbyt wysokich obiektów (Łodzi żaglowych żurawi, itp. Zbliżenie się do takiej linii lub nawet zbliżenie przewożonych ładunków, może być bowiem ostatnią czynnością którą człowiekowi udało się w życiu wykonać.
Odległość na którą potrafi przeniknąć łuk elektryczny z prawidłowej nieuszkodzonej linii może sięgać nawet kilku metrów.
Należy też wiedzieć że linie takie nie mają najniższych punktów linii na stałej wysokości. Zależy ona bowiem od naciągu linii.
Ten zaś od co najmniej kilku znaczących czynników (temperatury, której wzrost wydłuża druty linii i powoduje jej obniżanie w stosunku do terenu, szadzi - czyli śnieżno lodowego osadu na linii który obciąża linię i też ją wydłuża itp.
W naszym kraju brak znacznych różnic wysokości na sporej części terytorium. Dla budowy linii WN to dobrze, bowiem, nie ma potrzeby kompensowania nierówności terenu w większości wypadków.
I tak jednak przed budową linii wymaga się dokładnych badań geograficznych z określeniem wysokości w terenie, tak aby już na etapie projektu dobrać odpowiednie do tego terenu słupy.
Linie WN wymagają też odpowiednio długich a więc droższych izolatorów, aby nie było możliwości ich przebicia. Linie WN rzadko są prowadzone przez tereny podmokłe, bowiem fundament słupów jest tak samo istotnym elementem jej konstrukcji jak jej maszt czy części elektryczne.
Prawidłowo posadowiony fundament na terenach podmokłych kosztuje znacznie drożej, a jest niezbędny w celu wytrzymywania przez laty zmiennych naciągów, sił wywołanych katastrofalnymi wiatrami czy katastrofalną szadzią itp.

Osoby dokonujące budowy, eksploatacji i remontów takich linii to swego rodzaju kasta znakomitych specjalistów, posiadających wszelkie niezbędne nie łatwe do nabycia uprawnienia oraz właściwe zdolności psychotechniczne, niezależnie od koniecznej również wiedzy zawodowej.
Ich praca ma bowiem znaczący wpływ na życie i zdrowie ludzi i zwierząt przebywających czasowo w okolicach takiej linii. Z punktu widzenia KSE linie te są głównymi arteriami systemu transferującymi energię na duże odległości w celu stabilizowania systemu i zastępowania wypadających czasem z niego z powodów awaryjnych lub technologicznych wytwórców energii.

Tak więc niesprawność lub uszkodzenia z powodów meteorologicznych takich linii każdorazowo stanowią znaczne utrudnienie w zarządzaniu rozpływem mocy w sieci i mogą spowodować awarie obejmujące swym zasięgiem setki tysięcy rodzin.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe