Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
KATALOG FIRM
 

ENERCON GmbH

Data: 2007-07-11
ENERCON GmbH
Osoba do kontaktu: Frank Ihme
Schilfbreite 2
D-39120 Magdeburg
Telefon +49 (0) 391 68 2450
Telefax +49 (0) 391 68 2451
E-Mail: frank.ihme@enercon.de
Internet: http://www.enercon.de

Enercon GmbH, z siedzibą w Aurich /północne Niemcy/, jest trzecim producentem turbin wiatrowych na świecie i głównym na terenie Niemiec.

W kwietniu 2007 Enercon posiadał 11006 turbin wiatrowych, o mocy zainstalowanej 11,703 GW. Najczęściej zainstalowanym modelem turbiny jest E-40 (liczba podawana przy modelu informuje o średnicy zainstalowanego rotora)zapojektowanego w roku 1992. Enercon GmbH posiada fabryki produkcyjne w Niemczech (Aurich i Magdeburg), Szwecji, Brazylii, Indiach i Turcji.

Do końca 2005 roku, największym modelem Enerconu był E-112 z wirnikiem o średnicy około 113 m i mocy 4.5 MW. Od sierpnia 2002 roku do grudnia 2004 roku, była to największa turbina wiatrowa na świecie. Prototyp tej największej komercyjnej turbiny postawiono niedaleko Magdeburg we wschodniej części Niemiec. Z końcem roku 2005 rozbudowano E-112 aby moc osiągalna wyniosła 6 MW i tym samym powstał nowy model E-126.

W Polsce Enercon wybudował Elektrownię Wiatrową Kamieńsk z 15 turbozespołami wiatrowymi o łącznej mocy ok. 30 MW.

Historia sukcesu firma Enercon datuje się od założenia przedsiębiorstwa w 1984 roku przez inż. Aloysa Wobbena.
Mały zespół inżynierów opracował wtedy pierwsze urządzenie E-15/16 o mocy 55 kW. Była to jeszcze technika przekładniowa, od której firma odeszła w 1992 roku opracowując elektrownię ENERCON E-40/500 kW. Innowacyjny bezprzekładniowy system napędu składający się z niewielu obracających się części umożliwia bardzo wydajny przepływ energii. Wydajność i niezawodność tego systemu jest wzorowa. Zredukowane zostały obciążenia mechaniczne, koszty działania oraz nakłady na remonty, natomiast wydłużył się okres funkcjonowania urządzenia. System ten jest obecnie podstawą wszystkich elektrowni ENERCONu.

Firma sama projektuje i produkuje wszystkie kluczowe komponenty urządzenia, takie jak np. wirnik, generator pierścieniowy i system odprowadzenia do sieci. Jest to koncept, dzięki któremu ENERCON stał się liderem na rynku niemieckim i który miał znaczący wpływ na przyjęcie ogólnych standardów technologicznych, jakościowych i bezpieczeństwa, obowiązujących w tej branży na całym świecie.

Łopaty wirnikowe firmy ENERCON
Nowa koncepcja łopaty wirnikowej firmy Enercon wyznacza nowe możliwości w zakresie wielkości przychodu, poziomu emisji hałasu oraz minimalizowania ciężaru urządzenia. Dzięki zmienionej geometrii, łopaty wykorzystują również wewnętrzną część powierzchni, co powoduje istotny wzrost poziomu sprawności. Ponadto nowe łopaty są mniej podatne na turbulencje i gwarantują równomierny opływ na całej długości profilu łopaty.

Napęd bezpośredni
Logika systemu napędu elektrowni wiatrowych ENERCON jest następująca: niewielka ilość obracających się elementów redukuje obciążenie mechaniczne i podwyższa żywotność urządzenia. Nakłady na remonty są ograniczone (m. in. mniej elementów trących, brak konieczności wymiany oleju) i spadają koszty eksploatacji. Piasta śmigła i generator pierścieniowy są połączone ze sobą bezpośrednio bez przekładni jako całość. W porównaniu poprzednimi urządzeniami przekładniowymi, w obecnych elektrowniach ENERCON-u są jedynie dwa wolnoobracające się łożyska walcowe.

Generator pierścieniowy firmy ENERCON
W całym systemie bezprzekładniowym generator pierścieniowy odgrywa najważniejszą rolę. Zapewnia on równomierny dopływ energii. Powolne obroty niewielu ruchomych komponentów zapewniają małe zużycie materiałowe.
W odróżnieniu od poprzednich generatorów asynchronicznych, generator pierścieniowy ENERCON prawie nie zużywa się mechaniczne i gwarantuje długą żywotność urządzenia. Zapobiega to żmudnym naprawom i związanym z tym przestojom.

Przykłady zastosowań:

E-48
Elektrownia ENERKON E-48 o mocy 800 kW i nowej geometrii śmigieł jest najekonomiczniejszą elektrownią w swojej klasie. Dzięki E-48 można teraz wykorzystać również wiele z tych miejsc, w których postawienie
elektrowni wiatrowych było do tej pory nieopłacalne.

Moc nominalna: 800 kW
Średnica wirnika: 48 m
Wysokość do piasty: 50 - 76 m
Minimalna prędkość wiatru: 3 m/s
Optymalna prędkość wiatru: 13 m/s
Maksymalna prędkość wiatru: 28 – 34 m/s

E-70
Elektrownia zaprojektowana na wszystkie zakresy siły wiatru. Jest stawiana na wybrzeżu, jak i w głębi lądu w różnych wariantach wysokości masztów (do 113 m) budowanych ze stalowej rury i gotowych elementów betonowych.

Moc nominalna: 2000 kW
Średnica wirnika: 71 m
Wysokość do piasty: 58 - 113 m
Minimalna prędkość wiatru: 2,5 m/s
Optymalna prędkość wiatru: 13,5 m/s
Maksymalna prędkość wiatru: 28 – 34 m/s

E-82
Elektrownia zaprojektowana na średnią siłę wiatru. Duża średnica wirnika i efektywna geometria łopat gwarantuje maksymalną produktywność i znaczne ograniczenie kosztów wytworzenia 1 kWh energii.

Moc nominalna: 2000 kW
Średnica wirnika: 82 m
Wysokość do piasty: 70 - 108 m
Minimalna prędkość wiatru: 2,5 m/s
Optymalna prędkość wiatru: 12 m/s
Maksymalna prędkość wiatru: 22 – 28 m/s

Źródło:
enercon.de; en.wikipedia.org; ihk.pl


Jeśli zamieszczone linki/dane są nieaktualne /nieaktywne/, prosimy o KONTAKT
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe