Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
ENERGIA SŁONECZNA
 

Kolektorek 2.0 - pierwszy polski program doboru instalacji solarnych

Data: 2008-06-30
Kolektorek to prosty w obsłudze a zarazem posiadający duże możliwości program do doboru instalacji słonecznych - rozwijany obecnie pod patronatem i przy współpracy Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Kolektorek 2.0 daje możliwość obliczania zysku energetycznego, pokrycia solarnego wymaganej liczby kolektorów w danej instalacji solarnej w zależności od
- ustawiania kolektora
- typu kolektora
- rodzaju instalacji solarnej (długości przewodów rurowych, rodzaju izolacji, wielkości zasobnika solarnego, liczby zasobników solarnych)
- zużycia ciepłej wody użytkowej
- zakładanej temperatury obliczeniowej.

Kolektorek 2.0 to doskonałe narzędzie dla producentów i instalatorów. Program posiada internetowe bazy danych, dzięki czemu instalatorzy posiadają zawsze aktualną ofertę danego producenta. Bazy danych zostały połączone i zintegrowane z internetową wersją programu kolektorek on-line także panel producenta został dostosowany do nowego programu.

Co nowego w wersji Kolektrek 2.0?
- w odróżnieniu od poprzednich wersji programu znacznie poprawiony został algorytm szacowania zysku energetycznego w warunkach słabego nasłonecznienia. Pozwala to na bardziej dokładne określenie pozyskiwanej energii z instalacji w zależności od typu zainstalowanego kolektora.
- udoskonalono model ładowania i nagrzewania zasobnika i rozkładu w nim temperatur co pozwoliło lepiej szacować straty cieplne oraz zysk energetyczny z instalacji.
- do obliczeń wprowadzono instalacje z basenem
- dodano liczenie sprawności instalacji jako parametru energii pozyskanej z instalacji do energii padającej na powierzchnie horyzontalna. Pozwala to na szybką analizę wpływu ustawiania kolektora na możliwości zwiększenia sprawności instalacji.

Kolektorek daje również możliwość dokonywana obliczeń hydraulicznych. Program pozwala obliczyć straty ciśnienia instalacji solarnej w zależności od typu połączenia kolektorów, rodzaju i liczby zastosowanych złączek, długości przewodów rurowych itd. Program oblicza optymalne parametry przepływu cieczy solarnej, co pozwala prawidłowo dobrać pompę obiegową oraz naczynie wzbiorcze.

Dużą zaletą programu jest kalkulacja "rocznych oszczędności" oraz okresu zwrotu instalacji. W zależności od rodzaju ogrzewania konwencjonalnego, zakładanego wzrostu cen energii, kosztów utrzymania instalacji itd.

Program w fazie testów, w które ukarze się w dziale pobierz na stronie internetowej www.kolektorek.pl

Zakup programu możliwy będzie poprzez Instytut energetyki odnawialnej.

Źrodło:
www.kolektorek.pl
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe