Agroenergetyka.pl

Energetyka, OZE w sieci: GoldenLine - Energetyka
Blog energetyczno - paliwowy
 
 
strona główna  Zarejestruj się  Ogłoszenia  Forum  Kontakt z Redakcją 


Artykuły
CIEKAWOSTKI
 

Opracowano system prognozujący wydajności farm wiatrowych

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: Renewable Energy World, xtech.pl
Data: 2008-09-04
Naukowcy z niemieckiego Oldenburg University oraz Denmark Riso National Laboratory opracowali system o nazwie Previento, który umożliwia precyzyjne oszacowanie ilości energii jaka zostanie w przeciągu kilku nadchodzących dni wyprodukowana przez konkretną farmę wiatrową, a także tysiące innych farm wiatrowych rozlokowanych w całym kraju.

Dzięki temu systemowi, niemieccy operatorzy sieci energetycznych będą w stanie określić z wyprzedzeniem ilość dodatkowej energii jaką będzie trzeba wyprodukować w konwencjonalnych elektrowniach, by pokryć spadki spowodowane słabszym wiatrem.

"Niemiecka energetyka musi być dziś w stanie określić ile będzie potrzebowała energii jutro i jak ją wyprodukować." – powiedział Matthias Lange z Energy & Meteo Systems, spółki związanej z Oldenburg University. "W tym właśnie wspiera ich nasz system. Precyzyjne szacunki dotyczące siły wiatru umożliwiają operatorom sieci energetycznych zaoszczędzić miliony euro poprzez efektywne planowanie." – dodał.

System taki stał się potrzebny, gdyż stale rośnie w Niemczech liczba farm wiatrowych, a przez to i znaczenie wiatru jako źródła energii. W 2007 roku, przeszło 22 tysiące megawatów energii wiatrowej pokryło 7,2 procenta całego zużycia prądu w Niemczech. Według szacunków German Wind Energy Association (BWE), do roku 2020 będzie to 45 tysięcy megawatów z farm naziemnych oraz 10 tysięcy megawatów z farm przybrzeżnych, co będzie stanowić 25 procent całego zużycia energii elektrycznej w Niemczech.

"Ilość energii wiatrowej wykorzystywanej dziś w Niemczech jest tak wielka, że inne typy elektrowni muszą przystosować się do nich i regulować swoją produkcję w zależności od siły wiatru," – powiedział Lange.

Lange przekonuje, że choć im bliższe prognozy, tym trafniejsze, to nawet szacunki z 10 dniowym wyprzedzeniem są precyzyjne. W 70 procentach przypadków błąd nie przekracza 5 procent.

System oblicza siłę wiatru w konkretnych miejscach w oparciu o wiele różnych modeli pogodowych dostępnych za pośrednictwem różnych serwisów pogodowych. German Weather Services, na przykład, dostarcza informacje dotyczące prędkości wiatru, jego kierunku, ciśnienia, pionowego rozkładu temperatur, dla siatki o rozdzielczości 7 kilometrów.

Previento przetwarza dane i łączy je z tymi dotyczącymi cech terenu, jak choćby zalesienie, czy zbiorniki wodne w okolicy. Dzięki temu powstaje precyzyjna prognoza ilości energii jaka będzie mogła być w określonym czasie wyprodukowana z wiatru.

System cieszy się ogromnym zainteresowaniem, między innymi w: Hiszpanii, Skandynawii, Ameryce, Kanadzie, czy Irlandii.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
Projekty HVAC | turbiny wiatrowe | Forum OZE
Copyright © Agroenergetyka.pl | design: Projekty internetowe